Sorunlarımızı en yetkili makama taşıdık

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Sorunlarımızı en yetkili makama taşıdık
15 Temmuz Cuma günü hem sektörümüz hem de TOFED için çok önemli bir görüsmeyi gerçeklestirdik. Türkiye’nin en uzun soluklu Ulastirma Bakani olarak adini tarihe altin harflerle yazdiran Sayin Binali Yildirim’in Basbakanlik koltuguna oturmasindan sonra Ulastirmanin direksiyonuna geçen Sayin Bakanimiz Ahmet Arslan’i makaminda ziyaret ederek hayirli olsun dileklerimizi ilettik ve sorumlarimizi içeren detayli bir dosyayi kendisine sunduk.

Basbakan Sayin Binali Yildirim’in açikladigi 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Ulastirma Bakanligi görevine gelen Sayin Ahmet Arslan’i makaminda ziyaret ettik. Genel Baskan Yardimcimiz Mustafa Özcan, Genel Sekreterimiz Mevlüt Ilgin ve Ankara Dernek Baskanimiz Mustafa Özbakir’in katildigi bu ziyarette sektörümüz için hayati önem tasiyan konulari gündeme getirdik. Ziyarette Ulastirma Bakanligi Müstesar Yardimcisi Saban Atlas, Otobüs Daire Baskani Mahmut Gürses, Dis Iliskiler Daire Baskani Nurhan Tüfekçioglu da yer aldi. Öncelikle bizi çok sicak karsilayan, sorunlarimizi dikkatle dinleyen ve çözüm için yapilmasi gerekenlerin yapilacagini belirten Bakanimiz Arslan ile deneyimli bürokratlarina tüm sektörümüz adina tesekkür ederiz.

Sayin Bakanimiz Arslan’a sektörel sorunlarimiz ve çözüm önerilerimizi içeren bir dosya sundugumuz gibi sorunlari yasayanlar olarak da açiklamalar yaptik.

Öncelikle 26 Agustos’ta açilmasi planlanan 3. Bogaz Köprüsü yani Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili talebimizi ilettik Bakan Arslan’a. Bakanlik 3. Köprü devreye girdiginde agir vasitalarin buradan geçmesini istiyor. Ancak burada bizim sektörümüz için bazi dezavantajlar dogacak. Anadolu Yakasi’ndaki terminallerden de yolcu alan otobüslerimizin yeniden 3. Köprüye gidebilmesi için gidis geliste yaklasik 140 km. fazla yol kat etmesi gerekiyor ki bu durum hem zaman hem de ciddi para kaybi anlamina gelecek. Bu nedenle 3. Köprü tek alternatif olmasin, otobüslerimiz hem 2. Köprüyü hem de 3. Köprüyü kullanabilsin yönündeki talebimizi Bakan Arslan’a ilettik bu talebimiz olumlu karsilandi.

Diger taraftan otogar giris-çikislarinda Türkiye’deki bütün terminalleri kapsayan ortak bir yazilim gelistirilmesi ve bu sayede yolculuguna terminalden baslamayan bir otobüsün diger terminallere de girememesi gerektigine de dikkat çektik. Bakanimiz bu talebimize de sicak bakti. Yine otogarlarin yapiminda belediyelerin tek yetkili olmamasi gerektigine, otogarlarin yer seçimi, insasi ve isletilmesi asamasinda sektörün de içinde oldugu komisyonlarin devrede olmasi gerekliliginin de üzerinde durduk.

Ziyarette Türkiye’de Bakanlar Kurulu karari ile kurulmus sektörünün ilk uluslararasi örgütü olma özelligi tasiyan IPRU’nun Birlesmis Milletler ve Avrupa Birligi nezdinde de akredite olmasi için Ulastirma Bakanligimizin desteklerini de istedik.

Diger taraftan Sayin Bakanimizdan Trakya’da D4 belgesi ile faaliyet gösteren tasitlarin faaliyet alanlarinin çok disinda yolcu tasimalarinin, Dogu ve Güneydogu’da da D2 belgeli araçlarin D1 belgeli tarifeli yolcu tasimacilarinin isini üstlenmesinin önüne geçilmesi konusunda destek istedik. Ayrica bakanligimiza ilettigimiz bir baska problemimiz de suydu; Türkiye’de otobüslerin otogarlardan kalkis yapmasi ve seyahati yine otogarda sonlandirmasina yönelik bir yasa var. Otogar haricinde kalkis yapan otobüsler korsan sayiliyor. Ancak yurtdisinda böyle bir uygulama yok. Karayolu yolcu tasimaciliginin artmasi ve yurtdisinda da desteklenmeye baslamasiyla birlikte birçok Türk yatirimcimiz, firmamiz yurtdisina tasima yapmaya basladi. Ancak uygulamanin ayni sekilde olmamasi nedeniyle zor durumda kaliyorlar. Bu nedenle ayni uygulamanin yurtdisina tasima yapan otobüsler içinde uygulanmasi yönünde de bir talebimiz oldu.

Bizi son derece sicak karsilayan ve taleplerimizi dikkatle dinleyip, bürokratlari ile istisarede bulunan sayin bakanimizin yanindan oldukça mutlu ve gelecege dair umutlarimiz artmis bir sekilde ayrildik.Buradan Sayin Ahmet Arslan ve deneyimli bürokrat kadrosuna bir kere daha tesekkür edip görevlerinde sonsuzbasarilar diliyorum.
Birol ÖZCAN
3 Yazısı Var

BENZER YAZILAR