DEMOKRASİ HEPİMİZ İÇİN GEREKLİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • DEMOKRASİ HEPİMİZ İÇİN GEREKLİ

25/07/2016

DEMOKRASİ HEPİMİZ İÇİN GEREKLİ

Türkiye’nin yaşadığı 3 filli darbe, 28 Şubat süreci ve 2007 ‘deki e- muhtıraya tanık olmuş, sonuçlarını da bilfiil görmüş biri olarak yine bir darbe girişimine tanıklık ettim. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi vatanına yürekten bağlı herkesi olduğu gibi beni de derinden etkiledi. “Bir daha olmaz” dediğimiz her şey o gece yaşandı ve çok şükür ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararlı tutumuyla darbe girişimi engellendi.

Devamı

Türk demokrasisi daha önce de 3 kere fiili darbe ile, 28 Şubat Süreci ve 2007 yılında da e-muhtıra ile sekteye uğratılmıştı.

Yaşanan bu acı tecrübelerden sonra tam Türkiye’de bir daha darbe olmaz diyorken, 15 Temmuz gecesi olmayacak oldu.

15 Temmuz günü biz sektörün tek çatı örgütü TOFED olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ı makamında ziyaret etmiş, ziyaret sonrasında da İstanbul’a dönmek üzere yola çıkmıştık. İstanbul’a vardığımızda bizi de tanklar karşıladı.

Millet iradesine karşı bir kez daha yürütülmek üstene tanklara bu kez, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve Yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi ve halk müsaade etmedi. Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek olan bu menfur darbe girişimi kısa sürede bastırıldı.

Toplumun demokrasi yanlısı bütün kesimleri darbeye karşı tek yürek olmayı bu sefer başardı. Meydanlarda halk demokrasi nöbetleri tuttu, sivil toplum örgütleri, iş dünyası darbeye karşı tek yürek, tek yumruk oldu.

Biz de gerek kendi açıklamalarımız sosyal medya mesajlarımızla darbelerin her zaman karşısında olduğumuz açıkça ortaya koyduk.

19 Temmuz Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin düzenlediği, 538 sendika, konfederasyon, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun darbe karşıtı ortak açıklamasına Türk otobüsçülerini temsilen katıldık.

Bizim bu konuda sektör olarak tavrımız son derece net: Demokrasi olmazsa olmazımızdır ve demokrasi herke için gereklidir. Demokratik ortamı yaşatmalıyız ki  ülke olarak güvende olalım, gelecek endişesi taşımadan yaşayabilelim.

Buradan bir kere daha bu menfur darbe girişimini nefretle kınıyor, şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu alçakça girişim karşısında bir adım dahi gerilemeyen başta cumhurbaşkanımız, başbakanımız, hükümetimiz ve meclisimizin yanında olduğumuzu bir kere daha deklare ediyoruz.

Son olarak bu zorlu süreçte karayolu yolcu taşımacıları olarak iyi bir sınav verdiğimizi söyleyebilirim. Bu süreçte şehirlerarası yolcular sekteye uğramadı, seyahat etmek isteyen her yolcumuza yine en nitelikli hizmeti verdik ve otobüslerimiz Türkiye’nin dört bir yanına doğru yolculuklarına devam etti.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR