Darbe girişimi sezonu da etkiledi

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Darbe girişimi sezonu da etkiledi

Darbe girişimi sezonu da etkiledi

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin yankıları devam ediyor. Geçen 2 haftaya yakın bir süre sonunda ise, yapılmak istenen darbenin gerek sosyal hayata, gerek ekonomiye etkileri bir bir ortaya çıkıyor. Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü olarak doğaldır ki en çok, darbe girişiminin seyahatlere olan etkisinin hissettik. Girişimin ardından ilan edilen OHAL ile kamu personelinin izinlerini iptal olması sektörümüzü ciddi anlamda etkiledi.

Devamı

FETÖ’nün 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği darbe girişimi karayolu yolcu taşımacılığı sektörüne ciddi anlamda darbe vurdu.  Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile özellikle kamu personelinin izinlerinin iptal edilmesi ile tatil planları belirsiz bir süre için rafa kalktı. Bu durum,  9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yaşanan yoğunluk ile bir nebze de olsa rahat nefes alan sektörümüz için ‘Sezonun’ yarıda kalması anlamına geliyor.

Gerek firmalardan, gerekse de online bilet satış platformlarından aldığımız bilgilere göre kamuda izinler iptal edilince, tatil planı yapan çalışanlar önceden aldıkları biletleri iptal etmek için firmalara başvurmaya başladı.  Diğer taraftan özel şirket çalışanları ve yabancı turistler de seyahatlerini ‘Şimdilik’ askıya aldı. Öyle ki iade oranı yüzde 35’lereulaştı.

Darbe girişimi elbette demokrasimiz açısından kabul edilemez bir olaydı ancak darbe sonrası yaşananlar ülkemize olan güvenimizi tazeledi. Başka herhangi bir ülkede ekonomik olarak daha büyük yıkımlara sebep olacak bu girişim sonrasında,  hükümet kanadından güven verici mesajlar geldi. Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’nin de açıklamaları oldu. Rusya ile ilişkilerin eski seviyesine geleceğini, vizelerin kalkacağını, ihracat ile ilgili tüm kısıtlamaların kalkacağını müjdeledi, Ağustos’da açıklanacak teşvik paketiyle yine bir hareketlenme olacağına dikkat çekti, Türkiye’de yatırımı olan yabancı şirketlerin CEO’ları ile toplantı yapılacağının da bilgisini de verdi. Yani, yaşanan askeri darbe girişimi ile ekonomimizin çökmediği 18 Temmuzda anlaşılmıştı. Hükümetimiz ekonomiyle ilgili gereken bütün tedbirleri aldı. Genel izlenim, ülke ekonomisinin çok büyük bir hasar görmediği yönünde oldu. Ülkemizdeyatırımları bulunan yabancı yatırımcılar da Türkiye’de yatırıma devam edeceklerini açıkladılar.

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım da geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada darbe girişiminin ekonomiye hasar verdiğini, ama hasarın ekonomiyi alt üst edecek, bütün değerleri altüst edecek bir değişim olmadığını söyledi. Başbakan Yıldırım açıklamasında küresel yatırımcıların Türkiye‘ye yatırım yapmaya devam edebileceklerini ifade etti ve Türkiye’nin hala en güvenli limanlardan biri olduğunun altını çizdi.  Sayın Başkanımız Binali Yıldırım,  dik duruşuyla her  zaman güven veriyor.Kendisine saygılarımızı sunuyoruz.

Ayrıca bir konuya daha değinmek istiyorum. TOFED’in de Kurucu Onursal Başkanı Sayın Galip Öztürk; AVTER’in işlettiği; İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Çanakkale, Havza ve Çarşamba otogarlarının isimlerinin  ‘15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ olarak değiştirdiklerini açıkladı.  Sektörümüz adına gurur duyduk. Galip Bey’e bu örnek  karardan dolayı teşekkürlerimi sunuyor tebrik ediyorum.

Bir kere daha tekrarlamakta fayda var. Darbe girişimi ülkemiz için, demokrasimiz için, demokrasi aşığı 78 milyon vatandaşımız için elbette kabul edilir bir olgu değil ve asla da olmayacak. Yolumuz demokrasi ve cumhuriyet yoludur.

Şimdi artık yeniden en iyi bildiğimiz işi, en iyi şekilde yapma ve ülkeye hizmet etme günüdür.

 

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR