Yönetmelik değişikliğinde sonra doğru

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Yönetmelik değişikliğinde sonra doğru

Yönetmelik Değişikliğinde Sonra Doğru

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Taslağı’nın ilan edilmesinin ardından TOFED bünyesinde oluşturulan çalışma komisyonu son değerlendirmesini Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı’nın üst düzey yetkilileriyle birlikte yaptı. Sektör mensuplarının taslak metni konusundaki ortak talepleri, rapor halinde Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne sunuldu.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün,  Karayolu Taşıma Yönetmelik Taslağı hakkında sektörden görüş ve öneriler istemesinin ardından TOFED yoğun bir çalışma sürecine girmişti. Bu kapsamda,  TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan’ın başkanlığında bir komisyon oluşturulmuş; Metro Turizm,  Pamukkale, Kamil Koç, Ulusoy, Truva Turizm, Ali Osman Ulusoy Turizm, İstanbul Seyahat,  Kale Seyahat’in temsilcileri ve TOFED yöneticileri çalışmalara katılmıştı. Seri toplantıların ardından,  komisyon geçtiğimiz hafta nihai toplantısını gerçekleştirerek, yönetmelik taslağı ile ilgili taleplerini rapor haline getirmişti. Oluşturulan rapor 30’a yakın firma temsilcisi ve TOFED Yöneticilerinin katılımı ile geçtiğimiz hafta Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne sunuldu.

BAKANLIKTAN DAVET

Bakanlık rapordaki talepleri görüşmek üzere TOFED ve sektör temsilcilerini yeniden Ankara’ya davet etti. 27 Nisan Perşembe günü Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda bir toplantı düzenlendi.

TOFED bünyesinde oluşturulan çalışma komisyonu üyeleri ve 30’a yakın firma temsilcisinin katıldığı toplantıya, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu ve Yolcu Taşımacılığı Daire Başkanı Mahmut Gürses ev sahipliği yaptı.

SEKTÖR BEKLENTİLERİNE EN YAKIN YÖNETMELİK

Ankara’da yapılan toplantı ile ilgili bilgi veren TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, her aşamasında sektörün talep ve beklentileri alınarak, çeşitli istişareler yapılarak düzenlenen yeni yönetmeliğin sektörün beklentilerine en yakın yönetmelik olduğuna dikkati çekti. İlgin, özellikle neredeyse alfabenin her harfinden belge olan taşımacılık sektöründe belge sayılarının azaltılması talebinin olumlu görüldüğünü ve yolcu ve yük taşımacılığı alanında 53 adet olan belge sayısının 13’e düşürüldüğünü ifade etti.

Özmal kiralık oranları konusunda 1/3 oranının kabul edildiğini belirten İlgin, ayrıca zorunlu nedenlerle kendilerine terminallerde yer verilemeyen, terminal dışında kalkış yapmak durumunda kalan firmalara geçici T belgesi verilmesinin de yetkililere önerildiğini belirtti.

Ulaştırma Bakanlığı’nın yeni uygulamaya koyacağı elektronik bilgi sistemi zorunluluğunun Mayıs ayı sonunda resmi Gazete’de yayınlanmasının beklendiğini belirten İlgin, sistemin oturmasının ise Eylül-Ekim aylarını bulacağını ifade etti.

TOFED Yönetmelik Taslağı Komisyonu’nun çalışmaları neticesinde oluşturulan raporda bakanlığa sunulan maddelerin neredeyse tamamının kabul edildiğini belirten İlgin, yalnızca taşıt kartı ücretlerinin 100 TL’den 500 TL’ye ye çıkarılmasının itirazlara neden olduğuna dikkat çekti.   Bu fiyatın her yıl TEFE-TÜFE oranına göre artırtılmasının talep edildiğini belirten İlgin, “Yetkililer bakanlığın konu hakkında yeni bir düzenleme yapılabileceğini söyledi” dedi.

İlgin, yeni yönetmeliğin Mayıs ayı sonunda yayınlanmasını beklediklerini, daha önceleri sadece 2-3 bakanlık bürokratının hazırlayıp oldubittiye getirilen düzenlemeler yerine sektörün beklentileri doğrultusunda yapılan değişikliklerin memnuniyet verdiğini kaydetti ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR