IPRU İcra Kurulu Toplandı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • IPRU İcra Kurulu Toplandı

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün uluslararası alandaki çatı mesleki kuruluşu IPRU (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği) icra kurulu toplantısını 3 Nisan Pazartesi günü, İstanbul’daki merkezinde gerçekleştirdi. Toplantıya IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, Genel Başkan Yardımcıları; Birol Özcan, Mustafa Yıldırım, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, İcra Kurulu Üyeleri; Sümer Yığcı, Basri Akgül, Mustafa Özcan, Mehmet Öksüz, Bülent Yıldız, Hasan Yüksel Kurnaz, Adnan Değirmenci, Musa Çaktır, Yrd. Doç. Dr. Kemal Karayormuk, Ekrem Özcan, Ercan Hasanbaşoğlu, Türker Başkurt, Gökhan Çerioğlu, Koray Bildik katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİK RUHUYLA ÇALIŞILIYOR

IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, 1 Ocak 2016 tarihinden, 1 Nisan 2017’ye kadar yapılan faaliyetlerle ilgili olarak, icra kurulu üyelerine ayrıntılı bilgi verdi. Şubat ayında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a yapılan ziyaret de toplantıda değerlendirildi, Bakan Arslan’ın IPRU’ya olan olumlu yaklaşımından ve desteğinden büyük memnuniyet duyulduğu ifade edildi. IPRU’ya olan ilginin daha da artacağına inandıklarını belirten Genel Başkan Fatih Tamay; “ IPRU bugün itibariyle 19 ülkede, 22 sivil toplum kuruluşuyla örgütlenmiş durumda. Yeni üye ülkeler için de çalışmalarımız devam ediyor. Kenya, Hindistan, Litvanya, Macaristan, Cibuti ve Pakistan’da yine bu kapsamda çalışılıyor. Üye ülke sayımızı 25’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yani güçlenmeye devam edeceğiz. IPRU sadece sektörümüz için değil ülkemiz için de önemli bir proje. Dünyada en kaliteli otobüsçülüğün yapıldığı yer hiç kuşkusuz Türkiye. Ülkemizin bu alandaki kapasitesini uluslar arası alanda da kullanmalıyız. IPRU projesi bu yönde atılmış en doğru adımdır.  Kamu kurum ve kuruluşlarına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde artık IPRU’nun daha fazla tanınmaya, uluslararası alandaki faaliyetlerinin merak edilmeye başlandığını görüyoruz ve bu bizi mutlu ediyor. Yeni çalışmalar için de moral veriyor. Aynı azim ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Birlik ve beraberlik içinde IPRU’yu daha iyi yerlere getireceğiz” diye konuştu.

MAYIS AYINDA GENEL KURUL PLANLANIYOR

Toplantıda, IPRU’nun 2017 yılında yapacağı çalışmalar hakkında da icra kurulu üyeleriyle görüş alışverişinde bulunuldu. IPRU’nun 2017 yılında da örgütlenme çalışmalarının devam etmesi ve üye sayısının arttırılması kararlaştırıldı. Buna göre daha önceden iletişim halinde olunan Kenya, Hindistan, Litvanya, Macaristan,  Cibuti, Pakistan gibi ülkelerde çalışmaların devam etmesi, yönünde karar alındı. IPRU üyesi olan ülkelere ziyaretler yapılarak var olan iyi ilişkilerin daha da iyileştirilmesi kararlaştırıldı. Türkiye’den ise Turizm Taşımacıları Derneği (TTDER) de IPRU’ya katılmaya davet edildi. Toplantıda ayrıca tüzük değişikliği için yapılacak çalışmalar da görüşüldü. Genel Kurul’un,  Mayıs ayı içerisinde, İstanbul’da yapılması yönünde de karar alındı.

 

SEKTÖRÜN ULUSLARARASI VİZYONU

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün uluslararası alandaki mesleki kuruluşu IPRU, 12 ülkeden sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, 09.12.2014 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile   kurulmuştu. IPRU’nun kuruluş deklarasyonu ise 29 Ekim 2013 tarihinde açıklanmıştı. Bugün itibariyle;   IPRU’ya üye sivil toplum kuruluşları olan ülke sayısı 19’a çıkmış durumda. Ülkeler şöyle sıralanıyor; Türkiye, Ukrayna, Gürcistan, Romanya, İran, Azerbaycan, Makedonya, Bulgaristan, Ürdün, Rusya, Sudan, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Slovenya, Somali ve Irak.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR