Sayın Hayati YAZICI TOFED'i Ziyaret Etti

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Sayın Hayati YAZICI TOFED'i Ziyaret Etti

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve Ak Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nu ziyaret ederek 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için evet oyu istedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve Ak Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl 10 Mart Cuma günü Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nu ziyaret etti. Ziyarette TOFED yönetim kurulu üyeleri, karayolu yolcu taşımacılığı firma temsilcileri ve otogar esnafının da katılımı ile bir de toplantı düzenlendi. Toplantıda Ak Parti Genel Başkanı Hayati Yazıcı, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için evet oyu istedi.

TOFED Konferans Salonu’nda 10 Mart tarihinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını TOFED Genel Başkanı Birol Özcan yaptı.

Sektörün sorunlarından bahseden ve çözüm noktasında Yazıcı’dan destek taleplerini ileten Özcan; “Ülkemizin ve sektörümüzün sorunlarını çözmek, birlik ve beraberlik içinde hareket etmekle mümkün olacaktır. Burada oluşturduğumuz birlikteliğin amacı da budur” ifadelerini kullandı.

Karayolu yolcu taşımacılarının sorunların ilk sırasında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın taşınmak istenmesi olduğunu belirten Özcan, otobüsler için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün zorunlu güzergâh olması ve 2. el otobüs ihracatındaki zorlukların da çözüm bekleyen konular olduğuna vurgu yaptı. Birol Özcan ayrıca tüm problemlerin daha iyi aktarılabilmesi için Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın TOFED’in taleplerini iletebilmesi için Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile bir araya gelmesinde öncülük etmesini istedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı olduğu dönemlerden bu yana karayolu yolcu taşımacılarının sıkıntılarını yakinen bildiğini ifade eden Hayati Yazıcı, Başkan Birol Özcan’ın randevu talebi için elinden geleni yapacağını belirtti.

Yazıcı toplantıda 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu ile ilgili bilgiler verdi. Yapılacak referandumun bir seçim değil, karar süreci olduğunu belirten Yazıcı; “Biz seçim değil, karar vereceğiz. Nedir o karar? Türkiye’nin bürokratik sürecini azaltan, karar mekanizmalarını daha seri ve hızlı işlemesini sağlayan yeni bir yönetim modelini devreye koymak… Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı, 2023’e daha güçlü bir şekilde, daha hızlı, daha tempolu bir şekilde erişimini sağlayacak yönetimini Türkiye’ye egemen kılmaya karar vereceğiz” diye konuştu.

“BİZİMLE YARIŞACAKLAR, PROJE YAPSIN”
Yazıcı sözlerine şöyle devam etti; “780 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip Türkiye, hepimizin ortak vatanıdır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dizeleri gibi toprağı vatan yapan şehitlerin kanıdır. Şehit kanı ile ıslanmamış toprak ancak arsadır. Nüfusumuz 80 milyon. Etnik hiçbir ayrım yapmadan mezhep felsefi düşünce ayrımı yapmadan her bir TC vatandaşının vatan toprağın her zerresinde hakkı vardır. Biz her zaman ‘Tek devlet tek vatan tek millet’ diyoruz. Siyaset ülke yönetmenin mekanizmasıdır. Yöneticiler proje yarışı yaparlar ‘ne yaparsak ülkeyi daha ileriye taşırız’ diye. Siyaset değerler değil projeler üzerine yapılmalıdır. Bizimle yarışacak olanların da proje ortaya koyması gerekiyor.

Avrasya Tüneli, Marmaray, 3. Köprü, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Treni, Kanal İstanbul ve Çanakkale Köprüsü gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Bunlar gurur verici projeler. Bunlar Türkiye’nin lojistik üstünlüğünü takviye eden devasa projeler. Biz terleyen insanlarız. Kim terler? Tabi çalışan insan terler, sizler de iyi bilirsiniz.”

18 MADDE NE GETİRİYOR?

ürkiye’nin yıllardır bir anayasa sorunu var. Son anayasamız 82 yılında darbeden sonra darbeciler tarafından yapılmış. Bütün siyasi partiler Türkiye’nin tam tekmil bir anayasaya ihtiyacı olduğuna vurgu yapar” diyen Yazıcı 18 maddelik anayasa değişikliğinin neler içerdiğini şöyle anlattı;

“Peki, 18 madde ne getiriyor? Öncelikle 1. Maddesinde seçilme yaşını 25’ten 18’e düşürdük ve seçme yaşı ile seçilme yaşı arasındaki farkı kaldırdık. Meclis milletin meclisi. Kadını erkeği, genci yaşlısı, memuru işçisi her kategorinin mecliste temsil edilmesi demokrasinin bir gereği.

Ayrıca milletvekili sayısı 600’e çıkacak. Avrupa’da Her milletvekili 40 bin seçmeni temsil ediyor. Türkiye’de ise bu rakam 100 bini geçiyor. Milletvekili sayısı 600 olursa 1 milletvekili 94 bin kişiyi temsil edecek.

FESİH YETKİSİNİ MECLİS ATATÜRK’E BİLE VERMEDİ

Getirdiğimiz anayasanın ana maddesi yeni bir hükûmet modeli inşa etmektir. Yani Başkanlık hükûmet modeli. Daha önce anayasayı yapan vesayetçi yapılar taşıdıkları kaygıyla müdahale edebilecekleri yapıda yapmışlar. Cumhurbaşkanı’nı da yetkilerle donatmışlar ancak Cumhurbaşkanı sorumsuzdur demişler. Bu demokrasi ile bağdaşır mı? Ayrıca diyorlar ki; ‘Bunlar öyle bir anayasa yapıyor ki fesih ettik diyecekler meclis feshedilecek’ Bunu meclis Atatürk’e bile vermemiştir.

Meclise verilen öneride de, müzakere aşamasında da ve nihayet meclisin onaylayıp milletin onayına getirdiği bu değişiklikte de fesih kelimesi yok. Bu kafa karıştırıcı bir söylem. Biz sorunları torunlara bırakmayan bir anlayışa sahibiz. Biz dünyadaki modelleri ve Türkiye’nin muhteviyatını incelemek suretiyle böyle bir model öneriyoruz.

Bizim Türkiye için hedeflerimiz var, hayallerimiz var. Cumhuriyetimizin kurulusun 100. Yılında hedeflerimiz var Türkiye çok zaman kaybediyor. Kararların etkin ve seri bir şekilde alınmasında zaman kaybediyoruz. Biz Türkiye’ye ileri hamle yaptıracak bir anayasa yapıyoruz. İnşallah gelecek nesiller daha iyisini yapar.”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Ak Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl ve TOFED Genel Başkanı Birol Özcan otogar esnafını da ziyaret etti.

 

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR