TOFED’den Çalıştay Teşekkürü

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED’den Çalıştay Teşekkürü

TOFED’den Çalıştay Teşekkürü

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün çatı sivil toplum kuruluşu TOFED, Şubat ayında gerçekleştirilen mevzuat çalıştayı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bir dizi teşekkür ziyaretinde bulundu. TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, sektörün başarılı çalıştayın ardından,  önerilerine uygun, ihtiyaçlarını karşılayacak yeni mevzuatı beklediğini söyledi.

Genel Başkanı Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Yüksel’den oluşan TOFED Heyeti;  8 Mart Çarşamba günü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şaban Atlas, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu, Genel Müdür Yardımcısı Nurhan Tüfekçioğlu ve Daire Başkanı Mahmut Gürses’i makamlarında ziyaret ederek çalıştaya verdikleri destek için teşekkür etti. Ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan şunları söyledi: “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinasyonunda, TOFED’in girişimi ve öncülüğünde,  TOF, IPRU, UYOF, Sektör Meclisi’nin destekleriyle, 10-11 Şubat tarihlerinde bir mevzuat çalıştayı gerçekleştirmiştik. Çalıştayda yeni çıkarılacak mevzuatla ilgili sektörümüzün önerilerini aktarmıştık. Hem sektörümüz hem de Bakanlık açısından çok verimli bir çalıştay olmuştu. Değerli bürokratlarımıza bununla alakalı teşekkür ve nezaket ziyaretinde bulunduk. Sektörümüzün başarılı çalıştaydan sonraki beklentisi; önerilerine uygun,  ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir mevzuattır.”

BAKANLIK TASLAK METİN ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Yeni mevzuat için Bakanlığın yoğun bir çalışma yaptığını belirten TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Şu anda rehber bir taslak metin üzerinde çalışıyorlar. O çalışma tamamlandıktan çalıştaya katılan STK’larla bir danışma toplantısı yapılacağı söylendi. Sektörümüzün çalıştaydaki önerilerinin dikkate alınması bizleri ayrıca memnun etti. Yeni mevzuat için netleşen  hususlar var; D belgeleri, F belgeleri sadeleşecek, yani belge sayıları azaltılacak, kurumsallaşma çıtası yükseltilecek, terminal kullanma zorunluluğu daha sıkı kurallara bağlanacak, elektronik denetim sistemi getiriliyor, yani bir üst yazılımla teknolojik denetim de sağlanacak. Yakın bir zamanda, sektörümüzün talepleri doğrultusunda güncellenmiş, sektörümüzü 2023 hedeflerine taşıyacak yeni bir mevzuata kavuşacağımıza yürekten inanıyoruz” dedi.

TÜRKİYE-SIRBİSTAN KUKK TOPLANTISINDA IPRU DA KONUŞULDU

TOFED Heyeti, Ankara programı kapsamında, Türkiye-Sırbistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı’na (KUKK) da katıldı. TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, KUKK toplantısnda IPRU’nun da gündeme geldiğini, hem Türkiye hem de Sırbistan tarafının IPRU’nun çalışmalarından memnun olduğunu kaydetti. Sırbistan’ın da IPRU üyesi olarak sektörün uluslararası birliğine katılmasının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirdiğini vurgulayan TOFED Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz, “Türkiye ile Sırbistan arasındaki taşımacılığın yüzde 60’ı karayolu ile yapılıyor. Karayolu yolcu taşımacılığı, iki ülke arasında direkt ve transit sefer yapan firmalar var. IPRU vasıtasıyla ilişkiler daha da güçlenecek, yeni işbirlikleri ortaya çıkacak” diye konuştu.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR