Araçlarda Değer Kaybına TOFED Desteği

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Araçlarda Değer Kaybına TOFED Desteği

Araçlarda Değer Kaybına TOFED Desteği

TOFED, trafik kazalarında zarar gören motorlu araçların ikinci el piyasasında değer kaybını önlemek amacıyla MET Hukuk ile anlaşma imzaladı.

Trafik kazalarında zarar gören motorlu araçlar, onarılmasına karşın ikinci el piyasa değerinin azalması nedeniyle değer kaybına uğrar. Araç, onarılmakla istenilen şekilde eski hale getirilmiş olsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur. Yani araç istenilen şekilde tamir edilmiş olsa da artık ne araç sahibi ne de piyasa o araca çarpılmadan önceki değerini veremez. Onarım görmemiş, özenle iyi korunmuş bir araç ile kazaya karışıp onarılmış bir aracın piyasa değerinin aynı olacağı düşünülemez.

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası Poliçesi ile sigortacı, kusurlu araç sahibinin sorumluluğuna müteselsilen ortak olmaktadır. Trafik sigortacısı, yalnızca mağdur araçta meydana gelen hasar bedelinden değil, “doğrudan zarar” kabul edilen değer kaybından da sorumludur. Yargıtay’ın da yerleşik içtihatları bu yöndedir. Araç değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. İki yıl içinde kaza yapmışsanız değer kaybı talebinde bulunabilirsiniz.

Sektöre danışmanlık hizmeti

Her konuda sektöre maksimum desteği vermeye çalışan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu bu noktadan hareketle, trafik kazalarında zarar gören motorlu araçların ikinci el piyasasında değer kaybını önlemek amacıyla MET Hukuk ile anlaşma imzaladı. 16 Ocak Pazartesi günü imzalanan anlaşmayla birlikte; aracınızın değer kaybının tespiti için kara araçları alanında faaliyet gösteren adli bilirkişiler, sigorta eksperleri ve trafik kazalarına bağlı tazminat talepleri konusunda uzman avukatlar ile çalışan TOFED, sektöre danışmanlık hizmeti sunacak.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR