Galip Öztürk’ten Sektörün Önünü Açın Talebi

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Galip Öztürk’ten Sektörün Önünü Açın Talebi

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü bürokratlarıyla bir araya gelen TOFED Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, sektörün önünü açacak mevzuat değişiklikleri beklediklerini söyledi. Öztürk, bireysel otobüsçünün önünü tıkayan 1’e 2 oranının sektörün gelişmesine engel oluşturduğunu da ifade etti.

TOFED Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuat Çalıştayı’ programında, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Tolga Acar, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mahmut Gürses, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürü Cem Murat Yıldırım  ile bir araya geldi. Görüşmede, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım da hazır bulundu.

1’E 2 ORANI ARTIK DEĞİŞMELİDİR

Sektörün daha ileriye gidebilmesi için  mevzuatta değişikliğe ihtiyacı olduğunu belirten TOFED Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk, özellikle bireysel otobüsçünün önünü kesen mevcut düzenlemeye dikkat çekerek; “ Şehirlerarası otobüsçülük firmalarında,  1’e 2 oranı sektörün önünü tıkıyor, atıl kapasite oluşturuyor. Milli servet israf oluyor. Bireysel otobüsçünün önü artık açılmalıdır. Bu sektörde emeği olan herkes için bunu talep ediyoruz. Sektörün önünü açmak için 1’e 10 oranı getirilmelidir. Mevcut düzenleme yatırımlar önünde de bir engeldir. Yatırımların önü de açılmalıdır. Eğer ki sektörümüzün talebi doğrultusunda değişikliğe gidilirse, ikinci el otobüs ihracatı da kolaylaşacak. Sektörümüzün sağladığı istihdam artacak. Önerimiz, doğrudan ve dolaylı olumlu etkisi çok olacak bir öneridir ” dedi.

KDV VE ÜST YAZILIM KONUSUNDAKİ TALEPLER

Sektörün KDV indirimi konusunda da bir beklentisi olduğunu söyleyen TOFED Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk; “Taşıma sistemlerinin entegrasyonuna destek veriyoruz. Bu konuda atılacak adımların yanındayız. Bizim devletimize vefa borcumuz olduğu gibi devletin de bu sektöre vefa borcu var. ÖTV’yi kaldırın demiyoruz. Ancak yolcumuzun yemek yemesi yüzde %8 KDV, konaklaması %8 KDV, otobüs biletinde ise %18 KDV. Otobüs biletinde de KDV %8 olmalıdır” diye konuştu. Ulaştırma Bakanlığı’ndan bütün sektörü denetleyecek üst yazılım sistemini hayata geçirmesini beklediklerini de sözlerine ekleyen Öztürk; “ Biz sektör olarak denetimden yanayız. Sektörümüzün düzenleyicisi ve denetleyicisi Ulaştırma Bakanlığı’nın üst yazılım sistemiyle artık yeni bir dönem başlatmasını bekliyoruz. Bu konuda gereken desteği vermeye de her zaman hazırız” şeklinde konuştu. TOFED’in IPRU’nun (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği) kuruluşuna öncülük ederek bu sektörün neleri başarabileceğini birkez daha ispatladığına dikkat çeken Galip Öztürk; “TOFED’in artık TÜRSAB gibi mesleki yetkileri olan bir kuruluşa dönüşmesi gerekiyor. Sektörümüz bu konuda da bir adım bekliyor” diye konuştu.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR