Bakan Arslan’dan IPRU’ya Tam Destek

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Bakan Arslan’dan IPRU’ya Tam Destek

TOFED'in Kurucu Üyesi olduğu Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörü'nün uluslararası alandaki vizyonu IPRU çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı ziyaret eden IPRU heyeti gelinen son nokta ve yeni projeleri anlattı. Bakan Arslan, IPRU’nun kuruluşundan ve çalışmalarından son derece memnun olduklarını söyledi.

TOFED’in öncülüğünde kurulan ve karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün uluslararası alandaki vizyonu haline gelen IPRU (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği) lobi alanında da önemli çalışmalara imzasını atıyor. Genel Başkan Fatih Tamay, Genel Başkan Yardımcıları; Birol Özcan, Mustafa Yıldırım, Mehmet Erdoğan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin’den oluşan IPRU heyeti, 15 Şubat Çarşamba günü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede; Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu ve Daire Başkanı Mahmut Gürses de hazır bulundu.

SEKTÖR IPRU İLE YÜKSELECEK

Görüşmede IPRU projesinin başlangıç süreci ve bugün geldiği nokta, detaylarıyla;  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a aktarıldı.  Karayolu yolcu taşımacılığını dünyada en iyi hizmet kalitesiyle yapan Türklerin, tecrübe ve birikimlerini uluslararası alana da taşıdıklarını belirten IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, “Sektör taşıdığı dinamizmi ve gelişimi IPRU vasıtasıyla çok daha yükseklere çıkaracak. Sektörümüzün sağladığı katma değer uluslararası çalışmalarıyla daha da artacak. Bu noktada IPRU’nun çalışmalarına herkesten destek bekliyoruz” dedi. IPRU’nun kuruluşunda Başbakan Binali Yıldırım’ın da emekleri olduğunu söyleyen IPRU Genel Başkan Yardımcısı Birol Özcan; “Sayın Başbakanımız, Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde, böyle bir projeye öncülük etmesi için TOFED’e görev verdi. TOFED de bu sorumluğunu en iyi şekilde yerine getirdi ve getirmeye devam ediyor” diye konuştu.

OTOBÜSÇÜLÜĞÜN DÜNYADAKİ MERKEZİ TÜRKİYE

IPRU’nun sektörde yeni bir dönemi başlattığına dikkat çeken IPRU Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım; “ Karayolu yolcu taşımacılarının, daha önce uluslararası bir teşkilatı yoktu. IPRU ile Türkiye merkezli uluslararası bir teşkilata kavuştular. TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi olarak, oybirliği ile IPRU’yu resmen tanıdık. TOBB Yönetim Kuruluna da bunu teklif edeceğiz. Bu teşkilatla otobüsçülüğün dünyadaki merkezinin Türkiye olduğu birkez daha tescil edildi” dedi. Otobüsçülerin, Türkiye merkezli ilk mesleki kuruluşu kurmanın onurunu taşıdıklarını belirten IPRU Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Erdoğan; “ TOFED başkanlığım döneminde, IPRU’nun hem kuruluş deklarasyonu imzalandı hemde 1. Genel Kurulu yapıldı. Böyle bir çalışmaya destek olmaktan ve öncülük etmekten her zaman onur duyduk. IPRU toplantılarında, üye ülkelerin bayraklarını görünce, Türk otobüsçüsü olarak gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu. IPRU’nun mekik diplomasisiyle kurulduğunu ve başlı başına bir başarı öyküsü olduğunu vurgulayan IPRU Genel Sekreteri Mevlüt İlgin; “Kuruluş sürecinde üye ülkeleri tek tek dolaşarak protokolleri imzaladık. IPRU’nun kuruluş deklarasyonu 29 Ekim 2013 tarihinde yayınlandı. 9 Aralık 2014 tarihinde ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıktı. 22 Şubat 2015 tarihinde ise IPRU ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı bize tebliğ edildi. 20 Ağustos 2015 tarihinde, 1. Genel Kurulu yaptık. Şu anda 19 ülkeden 22 sivil toplum örgütü IPRU’ya üye durumda. 2. Genel Kurulumuzu, Mayıs veya Haziran ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” bilgisini de verdi.

BAKAN ARSLAN’DAN IPRU’YA YAKIN İLGİ

Görüşmede, IPRU’nun yeni üye ülkeler için yaptığı çalışmalar da gündeme geldi. Afrika’da; Kenya, Senegal, Cibuti, Asya’da; Pakistan, Hindistan, Lübnan ve Afganisyan, Avrupa’da; Yunanistan, Macaristan, Moldova ve Polonya’da örgütlenme faaliyetleri yapıldığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a aktarıldı. IPRU ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; “ IPRU’nun kuruluşundan ve çalışmalarından son derece memnunuz. Bize aktarılan taleplerin bir kısmı Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile ilgili fakat o taleplerin de ilgili yerlere aktarılmasını sağlayacağız. İkinci el otobüs ve fuar alanı için uygun yer konusunda araştırma için gerekli direktifleri vereceğiz. IPRU’ya sürekli gelir konusunda, kendi bünyemizde hazırlık yapılması talimatını da vereceğiz. ” diye konuştu. IPRU heyeti, projeye bugüne kadar üretici firmaların maddi destek verdiğini aktardı. Bakan Arslan, üretici, işletmeci herkesin bu projeye destek vermesi gerektiğini ifade etti.

IPRU İÇİN TALEPLER AKTARILDI

Görüşmede, IPRU konusunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan şu taleplerde bulunuldu:

  • Ülkemizin ulaştırma politikaları sonucunda kuruluş çalışmaları tamamlanan ve  örgütlenme çalışmaları devam  eden IPRU’nun Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Örgütü  ve İslam İşbirliği Teşkilatı  nezdinde akredite çalışmalarının sağlanması için öncelikle T.C.  Avrupa Birliği Bakanlığı ve Dışişleri  Bakanlığı’nın destek ve yardımlarının sağlanması.

 

  • IPRU’nun tanıtımının sağlanması ve üye ilişkisi olmayan ülkelerde üye ilişkisi tesis edilebilmesi için; Türkiye’nin yurt dışında bulunan Büyükelçiliklerine, Konsolosluklara ve  Ticari Ataşe’lerine   IPRU tanıtım dosyasının gönderilerek IPRU vasıtasıyla oralarda kurulabilecek ilişkilerde yol gösterilmesi ve yardımcı olunması.

 

  • Karayolu yolcu taşımacılığı alanında oluşan atıl kapasite nedeniyle kullanım alanı kalmayan  binlerce   el otobüsün yurtdışına  satışının gerçekleştirilmesi için İstanbul’da¸ otobüslerin teşhir edileceği ve   içerisine  sektörel mesleki eğitim kurumlarının oluşturulacağı bir fuar alanın  IPRU’ya  tahsis edilmesi.
  • Atıl kapasitede duran ve yurt dışına satılacak  el otobüslerde   ihracatın önündeki bürokratik engellerin azaltılarak ihracat yapanlara yeni otobüs alımında  KDV’de bir alt dilimin uygulanma esasının getirilmesi.
  • Ülkemizin karayolu yolcu taşıma sisteminde oluşturduğu bilgi ve becerisini IPRU vasıtasıyla diğer ülkelere aktarmak ve  bu kapsamda kurulacak ekonomik ve teknik işbirliği sayesinde ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmak için; IPRU  mali kaynaklarının oluşturulması adına ülkemize giriş ve  çıkış yapan  yolcu otobüslerinden, beyan  formunu doldurmaları suretiyle   5 $ tutarında  bir ödeme alınmasının yasal düzenlemesinin oluşturulması.
Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR