TOFED'in 2017 Planı Hazır

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED'in 2017 Planı Hazır

TOFED'in 2017 Planı Hazır

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu 2017 çalışma takvimini belirledi. Sektörün kurumsallaşması, kalitenin artması ve mevcut sorunların çözümü noktasında TOFED’i 2017 yılında yoğun bir maraton bekliyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu üyeleri 22 Şubat Çarşamba günü düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’nda bir araya geldi. Federasyon Başkanı Birol Özcan’ın 2016 yılı faaliyet raporunu okuması ile başlayan toplantı 2017 yılı çalışma programının görüşülmesi ile devam etti.

Toplantıda Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, diğer bakanlıklar ile İstanbul valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ulaştırma Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü, İTO, TOBB, IPRU, TOSEV ve TOFED üye dernekleri kapsamında yapılacak girişimler tek tek belirlendi.

2017 yılının ilk hedefi olarak belirlenen Karayolu Yolcu Taşıma Mevzuatının günümüz koşullarına göre güncellenmesi konulu çalıştay 10-11 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi.  Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan randevu alınarak sektörel sorunlar ve çözüm önerileri hakkında dosya sunulması da 2017 yılının ilk hedeflerinden biriydi. Bu hedefini de 15 Şubat Çarşamba günü gerçekleştiren TOFED, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde yapılacak diğer girişimleri de toplantıda belirledi.

2017 yılında da öz mal ve kiralık oranlarının yeniden düzenlenmesi, D1 firması kurmak için şartların yeniden belirlenmesi, korsanla savaş gibi birçok konu TOFED’in gündeminde olacak. Özellikle ülke genelinde yaygınlaşan korsan yolcu taşımacılığının nasıl ve nerelerde yapıldığının tespiti ve korsan yolcu taşımacılığının engellenmesine yönelik gerekli yasal tedbirlerin alınması ile denetimlerin artırılması için görüşmelerde bulunulacak.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NDAN TALEPLER

Ayrıca yolcu F1 ve F2 Belgelerinin (F) belgesi adı altında birleştirilmesi ve F belgeli acentelere uçak bilet düzenleme yetkisinin verilmesi, şehirlerarası yolcu taşımalarında terminal kullanma zorunluluğu uygulama sorunlarının çözümü, taşıtların sadece bir yetki belgesine kayıtlı olma zorunluluğunun kaldırılması, karayolu yolcu taşımacılığında zorunlu sigortalar ve manevi tazminat sorunun çözümü, tarifeli yolcu taşımalarında istihdam edilen yardımcı personellerin sertifikalandırılması, TOFED’e yönetmelikle belirtilen bir kısım yetkilerin devredilmesi, yolcu terminallerin yer seçimi ve işletilmesinde belediyelerin karar alma süreçlerinde tek yetkili kurum olmaktan çıkarılması ve uluslararası yolcu taşımacılığı mevzuat ve uygulama sorunlarının görüşülmesi gibi konular da Ulaştırma Bakanlığı nezdinde yapılacak çalışmalar arasında yer aldı.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun öncülüğünde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayelerinde kurulan Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği (IPRU)’nun uluslararası kurum ve kuruluşlarda akreditasyon çalışmaları netice alıncaya dek sürecek.

 VALİLİK NEZDİNDE GİRİŞİMLER

TOFED, İstanbul’da vuku bulan şehirlerarası korsan karayolu yolcu taşımacılığı sorununa çözüm yollarının bulunması amaçlı ise Valilik ile işbirliği içinde olacak. Valilik nezdinde TOFED’in içinde olacağı Korsanla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulmasının yanı sıra TOSEV vasıtasıyla yapılması planlanan karayolu yolcu taşımacıları meslek lisesi için yer temini görüşmelerinin yapılması, Aksaray Uluslararası Terminali’nin kapatılarak 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na taşınmasının sağlanması ve 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın yerinde kalması için görüşmeler yapılması da Valilikle ilgili diğer girişimler olacak.

Ayrıca hem TOFED’in hem de firmaların her platformda bahsettiği yolcu terminallerin yer seçimi ve işletilmesinde belediyelerin karar alma süreçlerinde tek yetkili kurum olmaktan çıkarılması konusu da gündemdeki yerini koruyacak.

 

Yenikapı-Yalova, Yenikapı-Mudanya, Eskihisar-Topçular gibi feribot geçişlerinde otobüslerin daha ekonomik bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla İDO yönetimi nezdinde girişimlerde bulunulacak.

 BÖLGE TOPLANTILARI ARTACAK

 Ulaştırma Bölge Müdürlüğü nezdinde yapılacak girişimler de toplantıda konuşuldu. Özellikle Trakya bölgesinde A1 belgesiyle korsan taşımacılık yapan firmalarla etkin mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi için Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ile işbirliğinde faaliyetlerde bulunulacak.

2017 yılında üye derneklerle iletişimin sağlanması ve bölge bazında sektörel sorunların çözümü için de çalışmalar sürecek. Bu kapsamda sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin görüşülmesi için İzmir, Konya, Erzurum ve Diyarbakır’da bölge toplantıları da düzenlenecek.

Toplantıda ayrıca TOFED Akademi, TOFED Sigorta ve Shell kart gibi ticari projeler hakkında da bilgilendirmeler yapıldı.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR