IPRU İcra Kurulu Toplantısı Yapıldı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • IPRU İcra Kurulu Toplantısı Yapıldı

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün uluslararası alandaki gururu IPRU atılımlarına devam ediyor. 19 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıda yeni İcra Kurulu oluşturuldu, Irak’ın ardından 20. üye ülke olarak Cibuti’nin birliğe alınması kabul edildi.  IPRU, 2017 yılında üye ülke sayısını 25’e çıkarmayı hedefliyor.

Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektörü'nün uluslararası alandaki vizyonu IPRU (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği) İcra Kurulu Toplantısı'nı 19 Ekim Çarşamba günü Yeşilköy’deki Polat Rönesans Hotel’de gerçekleştirdi.  Toplantıya IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, icra kurulu üyeleri; Birol Özcan, Mustafa Yıldırım, Mevlüt İlgin, Mehmet Erdoğan, Murat Anıl, Reşat Kara, Mustafa Özcan, Hasan Yüksel Kurnaz,  Mustafa Sarıgül, Kemal Karayormuk,  Adnan Değirmenci, Ekrem Özcan, Bülent Yıldız, Ercan Hasanbaşoğlu ve IPRU Uluslararası İlişkiler Uzmanı Koray Bildik katıldı.

SEKTÖRÜN ULUSLARARASI VİZYONU IPRU

IPRU’nun sadece sektöre değil tüm Türkiye’ye fayda sağlayabilecek bir proje olduğunu belirten Genel Başkan Fatih Tamay; “Görev yaptığımız süre içerisinde, IPRU’nun vizyonunu ve misyonunu sağlam bir temel üzerine yerleştirmemiz gerekiyor. Sektörümüzün potansiyeli büyük, bu potansiyelin değerlendirilmesi bakımından da IPRU güzel bir proje. Sektörün desteği çok önemli” dedi.  IPRU Genel Başkanı Fatih Tamay, IPRU’nun Kurucu Genel Başkanı Galip Öztürk’ün Türkiye’ye dönecek olmasından büyük bir mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi.

IPRU’ya bugüne kadar verdikleri desteğin artarak devam edeceğini ifade eden TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, “TOFED kendisine yakışan öncülük görevini IPRU projesinde de ortaya koymuştur. Sektörümüzün milli gururu olan IPRU’yu katıldığımız her platformda desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

IPRU’nun daha iyi yerlere gelmesi için sektördeki herkese sorumluluk düştüğünü vurgulayan TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım da; “IPRU sadece işletmecilere değil üretici ve yan sanayiciler için de yeni ufuklar açıyor. Sektörün bütün bileşenleri IPRU’yu  desteklemelidir.  TOBB’da yabancı ülkelerdeki muhataplarına IPRU’yu anlatmalı, üye portföyünün artmasına katkıda bulunmalıdır” şeklinde konuştu.

CİBUTİ DE IPRU’YA KATILIYOR

Yapılan çalışmalar hakkında icra kurulu üyelerine bilgi veren IPRU Genel Sekreteri Mevlüt İlgin şunları söyledi: “Bugüne kadar TOFED’in katıldığı bütün toplantılarda IPRU da temsil edildi. Çalışmalarımızı dört başlık altında yaptık; birincisi tanıtım faaliyetleri.Önceki TOFED Başkanımız Mehmet Erdoğan döneminde de, şimdiki TOFED Başkanımız Birol Özcan döneminde de nereye gitmişsek mutlaka IPRU’yu  tanıtan bir dosya ile gittik. Ziyaret ettiğimiz Cumhurbaşkanlığı  başdanışmanlarına, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları; Mehdi Eker, Erol Kaya, Öznur Çalık’a IPRU’yu da anlattık. Ulaştırma Bakanlığı’nda katıldığımız toplantılarda gündem maddeleri arasında her zaman IPRU da yer aldı. Bugün öyle bir noktadayız ki Brezilya ve Tayland gibi ülkelerde de IPRU tanınıyor, katılmak için talep var. İkinci başlığımız IPRU’ya gelir sağlanması için çalışmak oldu. Ulaştırma Bakanlığı’ndaki görüşmelerimizde, B-1 ve B-2 belgeli otobüslerin  yurtdışına giriş-çıkışlarından destek için sembolik de olsa bir ücret alınmasını önerdik. Olumlu bakılıyor, ileriki dönemde olumlu bir adım da bekliyoruz. Üçüncü başlığımız akreditasyon konusu oldu. Avrupa Birliği nezdinde IPRU’nun akredite olması için Avrupa Birliği Bakanlığı’na, Birleşmiş Milletler nezdinde akredite olması için de Dışişleri Bakanlığı’na müracaat ettik. Dördüncü başlığımız ise örgütlenme yani yeni üye ülkelerin katılma çalışmaları oldu. En son Irak’ın katılımıyla üye ülke sayımız 19 olmuştu. Sırada 20. üye ülke olarak Cibuti var, bununla ilgili çalışmalar da son aşamaya geldi. Cibuti’den sonra Afganistan, Pakistan ve Macaristan ile ilgili girişimlerimiz olacak. IPRU’yadaha fazla destek sağlanırsa 2017’de üye ülke sayısını 25’e çıkarmak mümkün.”

IPRU İcra Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kemal Karayormuk, bu yıl yapılan arama konferansı neticesinde ortaya çıkan vizyon ve misyon taslağını,  toplantıya katılan üyelere gerçekleştirdiği sunum ile aktardı. Önümüzdeki süreçte, taslak ile ilgili olarak üyelerin yazılı görüşlerini aktarmasının ardından nihai metnin yayınlanması bekleniyor.

YENİ İCRA KURULU VE ALINAN KARARLAR

Toplantıda alınan karar neticesinde IPRU’nun yeni İcra Kurulu şu isimlerden oluştu: A.FatihTamay(Yön. Kur. Başkanı) Birol Özcan, Mustafa Yıldırım, Mevlüt İlgin, Mehmet Erdoğan, Mustafa Özcan, Hasan Yüksel Kurnaz, Basri Akgül, Mustafa Sarıgül, Hakan Mirgün, Hülya Ulusoy, Mehmet Öksüz, Kemal Karayormuk, Levent Birant, Yalçın Şahin, Adnan Değirmenci.

Toplantıda ayrıca şu kararlar da alındı: Ekrem Özcan,  Genel Başkanlık ve İcra Kurulu Danışmanı olacak, yönetim ve icra kurulu toplantılarına da katılabilecek. Bir sonraki yönetim kurulu toplantısı 9-10 Aralık 2016 tarihlerinde Bulgaristan’da yapılacak. IPRU Üyesi olan Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ile Bosna Hersek Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2-3 Aralık tarihlerinde ortaklaşa düzenleyeceği  “Eşya ve Yolcu Taşımacılığı’nda Güncel Trend’ler’’ konulu konferansa IPRU ile birlikte TOFED’tende birer temsilci katılacak.  IPRU isminin bütün marka ve isim haklarının tescili yapılacak. Erbil Uluslararası Genel Terminali Derneği ile IPRU arasında imzalanan mutabakat antlaşması kabul edildi ve kesin üyelik için anlaşma imzalanacak. IPRU’ya üyelik için başvuruda bulunan Cibuti’deki dernek ile üyelik sözleşmesi imzalamak için Cibuti’ye heyet gönderilecek. Nijerya, Kenya, Mozambik gibi Afrika ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacak.  IPRU’nun kurucu sıfatıyla IPRU Tüzüğü’nde yer alan kurucu üyeler, ‘ IPRU Kurucu Şahsi Üye’  sıfatıyla kabul edilecek ve üye defterine bu şekilde kaydedilecek.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR