TOFED MYK Toplandı

TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, şehirlerarası otobüslere Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’den  geçiş izninin yeniden  verilmesi için kamu nezdinde girişimlere devam ettiklerini belirterek; “Burada firmalarımıza da sorumluluk düşüyor, çözüme götürecek yol birlikte hareket etmektir. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız”  dedi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Merkez Yürütme Kurulu toplantısı, 4 Ekim Salı günü gerçekleştirildi. TOFED Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddeleri; UKOME kararıyla şehirlerarası otobüslere Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün mecburi tutulması Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişin yasaklanması sebebiyle yaşanılan mağduriyet, meselenin çözümü için kamu nezdinde yapılan girişimler, korsan taşımacılıkla mücadele konusunda yaşanılan gelişmeler, TOSEV’in daha fazla güçlendirilmesi için yapılacak çalışmalar, sektörün sigorta konusundaki temel referansı haline gelen TOFED Sigorta’nın yeni dönemi, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın yerinde kalması konusunda üniversitelerden talep edilecek teknik raporlar, İBB’nin yapmayı planladığı cep otogarları konusunda sektörün değerlendirmeleri oldu.

YENİ KÖPRÜDE YAŞANAN SIKINTILAR

Şehirlerarası otobüslere Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişin yasaklanması sebebiyle yaşanılan sıkıntıları dile getiren TOFED Genel Başkanı Birol Özcan; “  15 Temmuzda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız  Sayın Ahmet Arslan’ı ve Müsteşar Yardımcısı Sayın Şaban Atlas’ı ziyaretimizde konu gündeme gelmişti. Sektörün her iki köprüyü de kullanma talebini aktarmıştık.  O zaman daha UKOME  kararı çıkmamıştı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişin yasaklanması sebebiyle  güzergahımız 70 kilometre uzadı. Gidiş-dönüş beraber hesap ederseniz yaklaşık 140 kilometre.  Yeni uygulama sebebiyle bir otobüsün aylık maliyeti 6 bin Lira arttı. Kısa mesafede çalışan bir otobüsün  aylık maliyeti ise 12 bin Lira arttı. Biz yapılan hizmeti eleştirmiyoruz. Kamyonlar, tırlar ve transit giden araçlar için yeni köprüyle  iyi bir çözüm sağlanmıştır. Ancak şehirlerarası otobüsler için  her iki köprüde serbest olmalıdır. Otobüslerimiz tarifeli sefer yapıyorlar maliyetlerin yanı sıra seyahat süreleri de çok önemli. Sadece firmalarımız değil yolcularımız da bu meseleye bir çözüm bekliyor. TOFED olarak sorumluluğumuzu yerine getirmeye,  çözüm için Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Burada firmalarımıza da sorumluluk düşüyor, çözüme götürecek yol birlikte hareket etmektir. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız”  dedi.

İSTANBUL 15 TEMMUZ DEMOKRASİ OTOGARI’NIN DURUMU

Mevcut uygun konumu ve raylı sistem avantajları gibi sebeplerle sektörün 2019 yılından sonra da Bayrampaşa’daki İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda devam etmek istediğini belirten TOFED Genel Başkanı Birol Özcan; “Bu konuyu AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Erol Kaya’yı ziyaretimizde de gündeme getirdik. İBB Genel Sekreteri Sayın Hayri Baraçlı’yı ziyaretimizde de konuşuldu. Sayın Baraçlı, üniversitelerden teknik rapor istedi. Üniversitelerden teknik rapor talep edeceğiz” dedi. İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nün, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda şube açması ve sektör mensuplarının belgelerle ilgili işlemlerini buradan yapması hususunda da çalışma yürüttüklerini aktaran TOFED Genel Başkanı Birol Özcan; “ Konuyu, İstanbul Ulaştırma Bölge Müdürü Sayın Cem Murat Yıldırım’a ve Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu’na anlattık. Olumlu yaklaşıyorlar” diye konuştu.

KORSAN TAŞIMACILIKLA MÜCADELE KONUSU

TOFED MYK toplantısında korsan taşımacılıkla mücadele konusunda yapılan çalışmalar da değerlendirildi. Korsan taşımacılığın sektörün kanayan yarası olduğunu belirten TOFED MYK Üyesi Hayrettin Yağız, Kartal’dan kalkan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yolcu alarak yapılan mevzuatdışı şehirlerarası taşımalara da dikkat çekti.  TOFED Genel Başkan Danışmanı Yunus Köroğlu, korsan taşımacılıkla mücadele konusunda, güvenlik hususunun daha çok vurgulanması gerektiğini belirtti. TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, İstanbul’dan Anadolu’ya günde 500 korsan taşımacı otobüsün sefer düzenlediği bilgisini vererek sektörün geleceği için bu meselenin çözülmek zorunda olduğunu vurguladı. Genel Başkan Özcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan randevu talep edeceklerini de söyledi.

TOSEV’E DESTEK GECESİ 16 KASIMDA

MYK toplantısında TOSEV’in sektör mensuplarının çocuklarına sağladığı burs desteği ve vakfın daha da güçlendirilmesi için yapılacak çalışmalar da gündeme geldi. TOSEV’in üstlendiği misyona dikkat çeken TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin; “Sektörümüzde zor duruma düşmüş meslektaşlarımız var. Çocuklarının eğitiminde de sıkıntı yaşıyorlar.  TOSEV imkânları nispetinde o arkadaşlarımızın öğrenci çocuklarına burs desteği vererek güzel bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneği sergiliyor. TOSEV’in imkânlarının artırılması ve daha çok öğrenciye burs vermememiz gerekiyor.  Başta üretici firmalar ve işletmeci firmalar olmak üzere herkesten TOSEV’e destek bekliyoruz” dedi.  TOSEV’in bugüne kadar 308 öğrenciye burs desteği sağladığını belirten  TOFED Genel Başkan Danışmanı Türker Başkurt;  “Daha fazla öğrenciye burs vermek için 1000 davetiyenin basılacağı TOSEV’e destek gecesi tertip edeceğiz. Bu hususta Mevlüt İlgin Bey’in başkanlığında bir komisyon kuruyoruz” diye konuştu.  Toplantıda, TOSEV’e destek gecesinin 16 Kasımda yapılması da kararlaştırıldı. MYK toplantısında, TOFED Sigorta’daki yeni gelişmeler de gündeme geldi. TOFED MYK Üyesi Adnan Değirmenci, Evrensel Broker ile yeni bir anlaşmanın yapıldığı bilgisini verdi. Değirmenci, TOFED Sigorta’nın sağladığı avantajlarla artık bir referans oluşturduğunu, sektör mensuplarının TOFED Sigorta’dan fiyat almadan sigorta işlemi yapmadığını söyledi. TOFED MYK Üyesi Hasan Yüksel Kurnaz, Shell Projesi’ndeki mevcut durumu aktardı.

ÇÖZÜM BİRLİKTE HAREKET ETMEKTE

MYK toplantısında sektörün  İzmir Bölgesi’ndeki sorunları da gündeme geldi. TOFED Genel Başkan Yardımcısı  ve  Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği (EBOD) Başkanı Serdar Gerilakan yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgi verdi. Gerilakan, korsan taşımacılık sorunu, servis sorunu, F1 acentelerinin sıkıntılarının çözümü noktasında firma sahiplerinin de inisiyatif alması gerektiğini belirtti; birlikte hareket edildiğinde çözüm sağlanabileceğini vurguladı. TOFED Genel Başkan Vekili Selami Tırış, sektörün öncelikli meselesinin bir araya gelememek ve ortak hareket edememek olduğunu, sektörün her geçen gün küçülmesinin firmaların zarar etmesinin üzüntü verici söyledi.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR