Sektör meclisinden birlik mesajı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Sektör meclisinden birlik mesajı

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi toplantısı yoğun bir gündem ile gerçekleştirildi. Meslek kuruluşları ve federasyonların da içinde yer alacağı “Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacıları Konseyi’nin” Sektör Meclisi bünyesinde kurulması ve başkanlığının da Sektör Meclisi Başkanı tarafından yapılması oy birliği ile kabul edildi.

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi, 25 Ağustos Perşembe günü İTO’da toplandı. Oldukça yoğun bir gündemin yer aldığı toplantının ardından açıklamalarda bulunan TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım şunları söyledi: “Sektör meclisimizde  epey bir zamandır toplantı yapamamıştık.  Biliyorsunuz, FETÖ’nün, 15 Temmuzdaki  askeri darbe girişiminden sonra Türkiye çok sıkıntılı bir dönemden geçti,  Temmuz ayının ikinci yarısında yapacağımız toplantıyı bugün yapabildik. Sektörümüzün  sorunları da birikmişti,  bir taraftan ülke gündemi diğer taraftan ülke gündeminin sektöre yansımaları vardı.  Bütün bunların art arda gelmesi uzun bir toplantı yapmamıza neden oldu.”

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ OTOBÜSÇÜNÜN MALİYETİNİ ARTIRACAK

Sektör meclisi toplantısında en önemli gündem maddelerinden birisinin, şehirlerarası otobüslere getirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanma zorunluluğu olduğunu belirten Başkan Mustafa Yıldırım şu bilgileri verdi: “Karayolları Genel Müdürlüğü’nden aldığımız verilere göre, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndan çıkılıp Mahmutbey Kavşağı’ndan gidildiği zaman yolumuz 91 kilometre uzuyor, Kemerburgaz üzeri Ümraniye çıkıştan bahsediyorum. Kemerbuzgaz-Bolluca  üzerinden gidildiği vakitte 87 kilometre. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden, normal güzergahımızdan gittiğimizde ise  mesafe; 24 kilometre. Yani ortalama 60 kilometre bir fark var. Bir otobüs,  60 kilometrede, 60 lira tüketir. Ciddi bir maliyet artışıyla karşı karşıyayız. Ayrıca yeni güzergahta, kullanacağımız yolların da bir bedeli var, onlardan da para alıyorlar. Yaklaşık 50 lira da o tutuyor.  Yani 110 lira gibi ilave bir rakamla karşı karşıyayız. Tabi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş ücretimizin  6 lira olduğunu da unutmamak lazım. Şöyle bir örnek vereyim; Kocaeli’ne günde iki sefer yapan bir otobüs ilaveten 270 lira buraya ödeyecek. Üçüncü köprü güzergâhının bir otobüs için senelik ilave maliyeti ise 90 bin lira yapıyor. Otobüsün senede zaten kazanabileceği maksimum para zaten budur. Maliyet artışını  fiyatlara yansıtabilecek miyiz? Çok zor görünüyor. Sektör ülkemizin bir kazanımı olduğu için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapılmasına sevindik fakat  yeni  uygulama bizi maalesef üzdü.”

YOLCU TAŞIMACILIĞI DANIŞMA KURULU OLUŞTURULMALI

Sorunların çözümü için bütün yolcu taşımacılarının güç birliği yapması gerektiğini de ifade eden TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım; “Şehirlerarası otobüsçüler, Turizm taşımacıları, servisçiler, halk otobüsçüleri yani bütün karayolu yolcu taşımacılarının sorunlarını masaya yatırdık. Ek madde ile beraber 16 maddelik bir gündemimiz vardı. Bizim birinci önceliğimiz yönetilen değil, kendi geleceğini tayin edebilen bir sektör olabilmek. Onun için sivil toplum örgütlerini güçlü bir hale getirmeliyiz. Karayolu, havayolu, demiryolu, denizciler, hepimizin bir araya gelerek yolcu taşımacılığı konseyini veya yolcu taşımacılığı danışma kurulunu oluşturmamız  gerekiyor.  Tabi ki  bizim çatı örgütümüz TOBB’dur. TOBB’u aşan bir anlayışla değil TOBB’a destek olan bir anlayışla yolumuzda yürüyeceğiz. Sektör meclisinin aynı zamanda Ulaştırma Bakanlığı’nın danışma kurulunu olmasını hedefliyoruz.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR