TOFED’den Bakan Arslan’a hayırlı olsun ziyareti

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED’den Bakan Arslan’a hayırlı olsun ziyareti

TOFED’den Bakan Arslan’a hayırlı olsun ziyareti 

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED), 15 Temmuz Cuma günü gerçekleştirdikleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ziyaretinden sektör adına umutlu döndü. Genel Başkan Birol Özcan, Bakan Arslan’a sektörün en önemli ve güncel sorunlarının yer aldığı detaylı bir dosya sunduklarını ve Bakan Arslan’ın bu taleplerin çoğuna sıcak baktığını ifade etti.

TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve Ankara Dernek Başkanı Mustafa Özbakır, TOFED Genel Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Fırat, Ankara Dernek Üyesi Hacı Barış, Ankara Otobüs Ve Otobüs İşletmecileri Kooperatifi Başkanı Ethem Ateş ve Başkan Yardımcısı Metin Cevizci 15 Temmuz Cuma günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı makamında ziyaret etti.

TOFED Heyeti Bakan Arslan ile gerçekleştirdiği görüşmede sektör sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren detaylı dosya sunarken, ziyarette Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şaban Atlas, Otobüs Daire Başkanı Mahmut Gürses, Dış İlişkiler Daire Başkanı Nurhan Tüfekçioğlu da yer aldı

ÖZMAL- KİRALIK ARAÇ ORANLARI

Dosyada ilk sırada yer alan sorunun D1-B1 belgelerine kayıtlı kiralık araç sayısının artırılması olduğunu belirten TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, hali hazırda 1’e 2 olan özmal- kiralık araç oranın 1’e 5’e çıkarılması gerektiğini, 1 özmal araca karşılık 5 sözleşmeli aracın kullanılmasının firmaları ciddi anlamda rahatlatacağını kaydetti.

1500 koltuğun üzerinde özmalı olan firmalara verilen 20 hatta ilave olarak, her 50 koltuğa 1 hat verilsin şeklindeki talebi de Bakan Arslan’a ilettiklerini dile getiren Özcan, bu iki talebin de Bakan Arslan tarafından sıcak karşılandığını söyledi.

İSTANBUL OTOGARI YERİNDE KALMALI

Taşınması konusu gündemden düşmeyen Büyük İstanbul Otogarı’nın da yerinde kalması gerektiğini gerekçeleri ile Bakan Arslan’a anlattıklarını belirten TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, “Otogarın iyileştirme çalışmaları yapılması sonucunda, daha uzun yıllar mevcut yerinde hizmet verebileceğini Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan’a birinci ağızdan ilettik. O da konunun takipçisi olacağını ifade etti” dedi.

Özcan bu aşamada otogarların yer seçimi, yapımı ve işletilmesi aşamasında belediyelerin konu ile ilgili tek söz sahibi olmaması yönündeki sektör talebini de Bakan Arslan’a ilettiklerini, bu aşamada 4925 sayılı yasa ile belediye yasalarının çakışması nedeniyle yeni düzenleme gerekliliğinin ortaya çıktığını kaydetti.

F1 ve F2 belgelerinin F belgesi adı altında birleştirilmesi ve F Belgeli acentelerin TÜRSAB belgesi olmadan uçak bileti de satabilmelerinin önünün açılması gerektiğini ifade eden Birol Özcan, yaklaşık 3 saat süren ziyaret boyunca Hem Bakan Arslan’ın hem de başta Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şaban Atlas, Otobüs Daire Başkanı Mahmut Gürses, Dış İlişkiler Daire Başkanı Nurhan Tüfekçioğlu’nun sektör temsilcilerine çok sıcak yaklaştıklarını ifade etti. Birol Özcan, ”Ziyarette gördük ki  Ulaştırma Bakanlığı’nda sorunlarımıza vakıf bir kadro iş başında. BU nedenledir ki önümüzdeki süreçte en acil olan sorunlarımızın ard arda çözüleceğine inancımız tam” diye konuştu.

ARA ELEMANLARIN EĞİTİMİ

TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ziyarette öne çıkan bir diğer konunun da sektörün ara elemanların eğitimi konusu olduğunu söyledi. Host, hostes, muavin, banko satış görevlisi gibi yolcularla birebir iletişimde olan personelin Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOFED ve eğitim kurumlarının ortak çalışması ile eğitimden geçirilmesi projesini Bakan Ahmet Arslan’a ilettiklerini belirten İlgin, “Tarifeli yolcu taşımalarında istihdam edilen yardımcı personellerin eğitim programından geçirilerek sertifikalandırılması, sektörümüzün zaman zaman yaşadığı pek çok olumsuzluğun da önüne geçer” dedi.

İlgin, Bakan Arslan’ın ayrılmasından sonra Dış İlişkiler Daire Başkanı Nurhan Tüfekçioğlu ile IPRU hakkında görüştüklerini belirten İlgin, “B1-B2 ve A2 kapsamındaki yolcu taşıma araçlarının Türkiye’ye giriş çıkışlarında IPRU’nun söz sahibi olması için çalışma yapılması yönündeki talebimize çok sıcak baktılar” bilgisini verdi.

Ziyarette ayrıca, yurt dışı yolcu taşımacılarının da faaliyetlerine Büyük İstanbul Otogarı’nda devam etmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR