TOFED Ankara Temaslarını Sürdürüyor

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED Ankara Temaslarını Sürdürüyor

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu(TOFED) sektörün sorunlarının çözüme kavuşması için başlattığı Ankara temaslarını sürdürüyor. TOFED Genel Başkanı Birol Özcan başkanlığındaki heyet 10 Ağustos Çarşamba günü Ak parti Genel Başkanı Yardımcısı Öznur Çalık ile bir araya geldi ve sektörel sorunları içeren detaylı bir dosya sundu.

 TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlut İlgin,  Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yüksel Kurnaz, Genel Yönetim Kurulu üyeleri Şenol Ayyıldız ve Nejdet Fırat, Ankara Dernek Başkanı Mustafa Özbakır ve Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Barış, Van Dernek Başkanı Aslan Bayram, Malatya Dernek Başkanı Fatih Bay’dan oluşan heyet 10 Ağustos Çarşamba günü Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’ı makamında ziyaret etti.

DOSYA SUNULDU:

TOFED heyeti Çalık’a, karayolu yolcu taşıma sektörünün sorun ve çözüm önerilerini içeren detaylı bir dosya sundu. Dosyada, terminallerin yer seçimi, yapımı ve işletilmesi aşamasında TOFED’den de görüş alınması isteği yer alırken,  İstanbul Otogarı’nın yıkılmaması ve otogarın yerinin değişmemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile diyalog köprüsü kurulmasında destek istendi.

TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, ziyarette terminaller konusunun yanı sıra,  açılışı 26 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan 3. köprünün karayolu yolcu taşımacılığı sektörüne tek alternatif olarak dayatılmaması gerekliliğinin üzerinde de durulduğunu ifade etti.  Özcan, 2. el otobüs ihracatı konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılması isteğini de Çalık’a ilettiklerini kaydederken, ”Sayın Genel Başkan Yardımcımız anlattıklarımızı büyük bir dikkatle dinledi ve notlarını aldı. Ayrıca Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile de görüştük. Konunun ciddi anlamda takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu hafta önce Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ve ardından İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile de görüşmelerimiz olacak”  dedi.

 TOFED Heyeti AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ile görüşmeden önce deUlaştırma Bakanlığı Otobüs Daire Başkanı Mahmut Gürses ile Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Nurhan Tüfekçioğlu’nu ziyaret etti.  Bu ziyarette sınır kapılarındaki uzun bekleme süreleri nedeniyle, zaman tarifesine uyamayan otobüs firmalarına kesilen yüklü cezalar konusu gündeme geldi.  TOFED Genel Sekreteri Mevlut İlgin, sınır kapılarındaki uzun kuyruklar nedeniyle otobüslerin giriş çıkış sürelerinin 24 saati geçtiğini, bu yüzden B1 belgeli firmaların son dakikada seferlerini iptal etmek zorunda kaldıklarını, sonuçta da yüklü cezalarla karşı karşıya kalındığını ifade etti.  Bu cezaların OHAL yasası kapsamında bir kerelik iptal edilmesini istediklerini belirten İlgin,  mesai saatleri  dışında ve  hafta sonu tatillerinde de Bakanlığa  ulaşabilmek için gerekli düzenlemelerin yapılması isteğini de ilettiklerini bildirdi.

İlgin ayrıca, uluslararası yolcu taşımalarında Türkiye’ye giren tarifeli –tarifesiz yolcu taşımacıları ile, Türkiye’den giden otobüsler hakkında bilgi formu hazırlama görevinin IPRU’ya verilmesi ve bu formun zorunlu olması talebini de bu ziyarette dile getirdiklerini kaydetti.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR