TOFED Mersin’e çıkarma yaptı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED Mersin’e çıkarma yaptı

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Mersin Otogarı’nda yaşanan sorunları yerinde incelemek ve çözüm önerilerini paylaşmak amacıyla 24 Aralık Perşembe günü Mersin’e gitti.

TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Başkan Yardımcıları Mustafa Sarı, Mustafa Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin ve Hukuk Müşaviri Ercan Hasanbaşoğlu’ndan oluşan TOFED heyeti, otobüs firmalarının yöneticileri ile bir araya gelerek istişare toplantısı düzenledi.

Mersin otogarının işletmesini alan Şimşek Group ve otogar esnafı arasında uzun süredir yaşanan kira ücreti sorunu devam ediyor.  Sorunun çözülmemesi üzerine Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) bünyesinde Novana Otel’de istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonunda Mersin otogarında kira fiyatlarının yüksek olması gerekçesiyle firmalar Mersin otogarına girmeyerek Tarsus’tan otobüs kaldırma kararı aldı.

KİRALAR ANKARA’NIN 10 KATI


TOFED Başkanı Birol Özcan, “Mevcut kira bedelleri, yolcu popülasyonun en yoğun olduğu Ankara’nın 10 katıdır. Kayseri ve Adana gibi yakın illerde ise yıllık 40 bin TL civarıdır. Bizler, kira bedelleri normale dönene kadar, Tarsus otogarından otobüs kaldırmaya kararlıyız” dedi. Özcan, yüklenici firmanın Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ödemesi gereken ihale taksitlerini de ödemediğini ve bu yüzden ihalenin feshedileceğini aktardı.

HERKES MAĞDUR

Mersin’de otobüs firmaları başta olmak üzere, yazıhane işletmecileri, otobüsçüler, ihaleyi alan firma, belediye ve vatandaşların otogar sorununun çözüme kavuşamaması nedeniyle mağdur olduğu belirtilen toplantıda, Genel Başkan Birol Özcan, sektörün tek çatı örgütü TOFED’in sorunun çözümü noktasında elinden geleni yapacağını belirtti.

İHALE FESH EDİLMELİ

TOFED’in Türkiye genelindeki 81 ilde, 350 firma, 8 bin otobüs ve bunlara hizmet veren sektör personelleri ve ailelerini temsil ettiğinin altını çizen Özcan; “TOFED olarak Türkiye’yi geziyoruz hiç bir ilde Mersin’deki gibi bir sorununu yaşamadık. Mersin Belediyesi otogar sorununun çözümü için hukuksal süreci başlattı. Bizde TOFED olarak elimizden geleni yapmaya gayret gösteriyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhaneddin Kocamaz ile 2 saate yakın görüşmemiz oldu. Ayrıca Mersin’e gelmeden önce başta Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere, Çevre Bakanlığı ve İçişleri Bakanlıklarında en üst düzey yetkililerle Mersin Otogar sorununu görüştük. Mersin Otogar için yapılan ihalenin sözleşme maddelerine göre bu ihalenin  Belediye tarafından tek taraflı iptal edilmesi gerekmektedir. Çünkü ilgili kuruluş ihale şartlarını yerine getirememiştir.

OTOGARA GİRMEYECEĞİZ


Mersin’de faaliyetlerini yürüten otobüsçülerin Mersin Otogarı’na girmeme kararı aldığını belirten Özcan; “Bizler esnaf kişileriz, haklarımızı yasal yollarla ararız. UKOME, Belediye ve Emniyet başta olmak üzere sorunun çözümü için tüm yetkili kuruluşlarla görüştük. Sıkıntılar bitene kadar Mersin Otogarı’na girmeme kararı aldık. Hizmetimizi Tarsus Otogarı’ndan yapacağız” dedi.

MERSİN’DE KOOPERATİF KURULMALI

Otogar işletmesinin TOFED’e teklif edildiğini belirten Başkan Özcan,  TOFED’in hiçbir ilde otogar işletmediğinin altını çizerek; “Belediye  yetkililerine Mersin’e otogar işletmesini almaya gelmediğimizi, sorun çözümü için geldiğimizi söyledik. Belediye yetkililerine 81 ildeki şartları, fiyatları anlattık. Ancak Belediye otogarı işletmeye bir şahıs arıyorsa Mersin Otogarı’nda faaliyet gösteren 40 yazıhanenin bir araya gelerek bir Kooperatif kurmaları gerektiği kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

nebim entegrasyonu

opencart nebim entegrasyonu

woocomerce nebim entegrasyonu

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR