IPRU’nun 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Prof. Dr. Aziz Akgül Başkan Seçildi

  • Anasayfa
  • Haberler
  • IPRU’nun 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Prof. Dr. Aziz Akgül Başkan Seçildi

İlk konuşmacı olan önceki dönem başkanı A. Fatih Tamay, pandemiye rağmen gelen herkese, güçlü desteği için TİKA’ya ve Başkan Yardımcısı Sayın Birol Çetin’e, sponsorluğu üstlenen MAPAR, Otokar, Anadolu ISUZU ve TEMSA’ya, üye TOFED’e ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Birol Özcan’a; TOF, TTDER, İSTAB gibi üye derneklere, Kurucu Genel Başkan Sayın Galip Öztürk’e, eski TOFED Genel Başkanları olan Sayın Rüştü Terzi’ye ve Mehmet Erdoğan’a teşekkür ederek konuşmasına başladı. COVID-19 pandemisinin 1,5 yıldır hemen her sektörü olumsuz etkilediğini ve bir süre daha etkileyeceğini belirterek, eninde sonunda bu günlerin geçeceğini söyleyerek, 100 yıllık Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı, 50 yıllık Türkiye Otomotiv Sanayi ve Avrupa’nın 1 numarası olan otobüs sanayi ve üye ülkelerin katılımıyla oluşacak sinerjinin, IPRU’nun en büyük gücü olacağını da ekledi.

 

Elektrikli araçların 2035 yılında yaygınlaşarak, tam elektrikli %35, hibrit araçlar da %35 olmak üzere tüm araçların %70’ini oluşturacağını, “smart cities-smart mobility”; yani akıllı şehirleri-akıllı mobilite felsefesi ışığında birbiriyle konuşabilen teknolojileri barındıran ve Z kuşağının yön vereceği yeni çağa ayak uydurmak gerekliliğinin zor ancak göz ardı edilmemesi gereken bir yol olduğunu vurgulayarak, tam da bu nedenle IPRU’nun vizyoner, uzun soluklu ve çok değerli bir proje olduğunu söyledi.

 

Uzun dönem IPRU genel sekreterliği görevini yürüten ve kurulla beraber görevi bırakan Mevlüt İlgin, yaptığı konuşmada düzenli bir geliri olmamasına rağmen, IPRU’yu bir şekilde bu günlere getirdiklerini; daha genç ve katılımcı bir yönetime bu görevi bırakarak, Prof. Dr. Aziz Akgül başkanlığındaki yeni ekibin çok daha başarılı olacağını inanarak, herkese teşekkürlerini sundu ve konuşmasını bitirdi.

 

Yeni yönetim kurulu başkanı seçilen Prof. Dr. Aziz Akgül, kurucu başkan Galip Öztürk’e, selefi A. Fatih Tamay’a ve gelen herkese, emeği geçen tüm çalışanlara şükranlarını sunarak konuşmasına başlarken, IPRU’nun ülkeler arasındaki dayanışma amaçlı bir örgüt olduğunu, 19 üye ülke ve 30 irtibatlı ülkeye istinaden, hedefinin 100 üye ülkeyle bu önemli ulaşım kanalının önde gelen uluslararası örgütlerinde biri olmak olduğunu vurguladı. En önemli sorunlardan biri olan kaynak yaratmayı da başararak, Genel Kurul’a; bu görevi bahşettiği için şükranlarını sunarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Yeni genel kurul üyesi Mustafa Ilıcalı’nın ve 27. Dönem Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın da iyi niyet dileklerini sundukları konuşmalarının ardından olağan kurul sona erdi.

Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR