Dijital Takografta Süreler Sabit

  • Anasayfa
  • Haberler
  • Dijital Takografta Süreler Sabit

Yurt dışından gelen araçların dijital takograf kullanmadıkları için çıkış işlemlerinde denetim engeline takılmasına ilişkin TOFED'in girişimde bulunmasıyla, Ulaştırma Bakanlığı, yabancı plakalı araçlarda dijital takograf bulundurma zorunluluğunun AETR anlaşmasında belirlenen şekliyle geçerli olduğunu açıkladı.

AETR’ye (Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması) göre; dijital takograf zorunluluğu, AB üyesi ülkelerin plakasını kullanan araçlarda 2006 model yılı ve sonrasını, AB üyesi olmayan ama anlaşmayı imzalayan ülkelerin plakalarını kullanan araçlar içinse 2010 model yılı ve sonrasını kapsıyor. 
 
Karar 2006’da alınmıştı
1 Mayıs 2006 tarihinde Avrupa Birliği’nde yapılan yasal bir düzenlemeyle, yeni araçlarda dijital takograf bulundurulması zorunluluğu getirilmişti. Bu değişikliğin ardından Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması’nın (AETR) 13’üncü maddesi ile AB üyesi olmayan ve AETR’yi imzalayan ülkeler için 4 yıllık bir geçiş süreci gerekli görülmüştü. Geçiş süreciyle birlikte, 31 Aralık 2010 tarihinden sonra tescil edilecek yeni araçlarda dijital takografın kullanılması zorunlu hale getirilmişti.  
Bu gelişmelere paralel olarak, ülkemizde de 2012 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği ile Türkiye’de taşımacılık yapan 1996 ve sonrası model araçlardaki analog takograf cihazların, dijital takograf ile değiştirilmesine karar verilmişti. Dolayısıyla Avrupa Birliği dijital takograf kullanımını 2010 ve sonrası model yılı araçlar için zorunlu tutarken, Türkiye 1996 ve sonrası araçlar için zorunlu tutuyordu. 
 
Araç çıkışları engelleniyordu
Bu gelişmelerin ardından yurt dışından ülkemize gelen araçlar denetimler sırasında dijital takograf kullanmadıkları için çıkış işlemlerinde denetim engeline takılıyordu. Konuyu Ulaştırma Bakanlığı’na ileten TOFED, AETR anlaşması gereğince tarih bakımından hangi model araçlardan bu zorunluluğun geçerli olacağıyla ilgili, Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı ile Trafik Şube Müdürlüğüne bilgilendirme yapılmasını istedi. TOFED’in girişimleri sonucunda Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı, AETR anlaşmasına üye olan ülkelere ait yabancı plakalı araçların kullanacağı takograf türleri için, anlaşmada belirtilen sürelerin geçerli olduğunu açıkladı. Buna göre; dijital takograf zorunluluğu; AB üyesi ülkelerin plakasını kullanan araçlarda 2006 model yılı ve sonrasını, AB üyesi olmayan ama anlaşmayı imzalayan ülkelerin plakalarını kullanan araçlar içinse 2010 model yılı ve sonrasını kapsıyor.
 
TOFED Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz şunları aktardı: “Türkiye mevzuatına göre 2007 model araçlarda zorunluluk 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girmişti fakat yabancı plakalara da uygulanıyordu. Bu konuda yurtdışı çalışan firmalar mağduriyet yaşıyordu. TOFED olarak Ulaştırma Bakanlığına konuyla ilgili bir yazı yazdık ve Bakanlıktan da beklediğimiz yanıtın gelmesiyle sorun çözülmüş oldu.”
Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR