TOFED SRC Eğitim Merkezi Açılış Kurdelesi Kesildi

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED SRC Eğitim Merkezi Açılış Kurdelesi Kesildi

Karayolu yolcu taşımacılığı sektöründeki eğitim sorununa profesyonel mesleki yeterlilik belgeleri ile cevap vermeyi amaçlayan TOFED Akademi SRC Eğitim Merkezi, sektör mensuplarının katılımı ile 19 Ekim'de açılış törenini gerçekleştirdi.2005 yılından beri eğitim çalışmalarını sürdüren TOFED Akademi SRC Eğitim Merkezi, 2017 yılında değişen mevzuat nedeniyle faaliyetine ara vermişti. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine dâhil olan eğitim çalışmaları için dönüşüm süreci tamamlanan merkez, Temmuz 2018 tarihinden itibaren eğitimlere yeniden başladı.
 
Eğitimlere katılmak isteyenler; kimlik fotokopisi, ehliyet fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve sabıka kaydı belgeleri ile İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Yönetim Binası’nda bulunan merkeze gelerek, kayıt yaptırabiliyor.
 
TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin:
“Eğitim kalitesi üst düzeyde”
Törenin açılış konuşmasını yapan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, başta İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarında faaliyet sürdürenler olmak üzere, tüm sektör mensuplarını TOFED SRC Eğitim Merkezi’ndeki kurslara katılmaya davet etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile yapılacak eğitimlerde kalitenin üst düzey olacağını vurgulayan İlgin, host, hostes ve banko görevlisi yetiştirmek üzere çalışmalarının da önümüzdeki yıl tamamlanacağını söyledi.
 
Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Ayyıldız:
“Tüm sektöre hayırlı olsun”
Şenol Ayyıldız ise, Galip Öztürk ve rahatsızlığından dolayı törene katılamayan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan’ın selamlarını ileterek, eğitim merkezinin sektörün ufkunu açacak şekilde faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. Şenol Ayyıldız,  açılış kurdelesini keserek tüm sektöre hayırlı olmasını diledi.
 
TOFED SRC Eğitim Merkezi Kurum Müdürü Fethi Otu: 
“TOFED’in bünyesinde olmak mutluluk verici”
Karayolu yolcu taşımacılığının kalbi olan İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda fiziki olarak yer almanın büyük bir avantaj olduğunu ifade eden TOFED SRC Eğitim Merkezi Kurum Müdürü Fethi Otu, sektördeki eğitim sorununa profesyonel mesleki yeterlilik belgeleri ile cevap vermeyi amaçladıklarını belirterek, “ Bu düşünceyle yola çıkıyoruz ve sektörün tüm meslek eğitimlerine çözümler üretmeye çalışıyoruz” dedi. Hali hazırda başarı oranlarının yüzde 95 seviyesinde olduğunu da belirten Fethi Otu, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun bünyesinde böyle bir çalışma yapmanın mutluluk verici olduğunu ve sektörün eğitim otoritesi olan TOFED’e yakışır bir misyonla yollarına devam edeceklerini kaydetti.
 
Törene katılan Milliyetçi Hareket Partisi Küçükçekmece İlçe Başkanı Seyfettin Tiryaki ise Abdulsamed Irmak’a tebriklerini ileterek, eğitim merkezinin sektöre hayırlı olması dileklerini paylaştı.
 
178 kişilik kontenjana ve 6 dersliğe sahip olan merkezde verilen eğitimler şu şekilde:
 
SRC: Karayolu yolcu ve eşya taşıtlarının kullanımı için, ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme belgesi (eğitim süresi 36-40 saat)
 
ODY: Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin, taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden sahip, temsile yetkili ortak veya istihdam edilen Orta Düzey “Yöneticiler” meslek grubuna uygun belge (eğitim süresi 75-80 saat)
 
ÜDY: Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliği temsil ve ilzam ederek ve/veya bu kişilerin faaliyetlerini fiilen sevk ve idare ederek sürekli ve etkin bir şekilde yöneten sahip, temsile yetkili ortak veya istihdam edilen “Üst Düzey Yöneticilerin” alması gereken belge (eğitim süresi 95-100 saat)
 
PSK (Psikoteknik): Uzun süreli araç kullanacak olan kişilerden istenen ve Sağlık Bakanlığı’nın denetimindeki kurumlar tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu göstermek için, psikolog eşliğinde 1 saat süren test sonucunda verilen rapor. 
Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR