TOFED'in Gündemi Elektronik Takip ve Denetim Sistemi

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED'in Gündemi Elektronik Takip ve Denetim Sistemi

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanlık Divanı Toplantısı 6 Temmuz'da TOFED toplantı salonunda yapıldı. Toplantının ana gündemini Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi oluşturdu.


TOFED Genel Başkan Vekili Sinan Uzun’un toplantının açılışını yapmasının ardından TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, 9 Haziran’da yapılan Genel Kurulun ardından belirlenen görev dağılımını hatırlatarak başladığı konuşmasına, yeni sistemin sektörü nasıl etkileyeceğine ilişkin görüş bildirdi. 
 
“Orta yol bulunmalı”
İlgin, uygulamayla ilgili bilgilendirme amaçlı 5 bölge toplantısı planlandığını belirterek,  sektörün konuya dair net bir görüş bildirmesi gerektiğini ifade etti. U-ETDS’yi destekleyenlerin de bazı noktalarına karşı çıkanların da olduğunu aktaran İlgin, “Karayolu yolcu taşıma sektörünün çatı örgütü olarak bu konuyu ele aldık. Bu uygulamada neyi savunmalıyız, bunu netleştirmeliyiz” dedi. Sistemin, güvenlik sorununa dair önlem almak amacı ile hazırlandığını söyleyen Genel Sekreter Mevlüt İlgin, “Bu sistem daha çok terörün ve korsan taşımacılığın önüne geçmek amacı ile hazırlanmış diyebiliriz. Bu elbette ki haklı bir gerekçedir ancak bu sistemin en kritik itiraz noktaları belirlenerek, bir orta yolu bulunmalı ve akabinde bir danışma toplantısı yapılmalı” diye konuştu. 

“Veri girişlerinin yöntemi nasıl olacak?”
Veri girişlerinin manuel olarak girilip girilmeyeceği noktasında netlik bulunmadığını belirten TOFED Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz ise, “Veri aktarımının manuel olarak yapılması çok zor. Yılda 3 kez hatalı işlem yapan firmalara kapatma cezası verilecek. Bu sebeple sistemlerimizdeki hazır verilerin aktarılması çok daha kolay olacaktır” dedi. Sistemin daha önceki uygulama planlarında yaptırımların çok daha ağır olmasının, TOFED’in girişimleri sonucu engellendiğini de hatırlatan Kurnaz, “Cezalar altından kalkamayacak boyutlara gelebilir” diye konuştu.
 
“Tartışmalı noktalar var”
TOFED Genel Başkan Yardımcısı ve Metro Rent a Bus Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Ayyıldız ise, barkod sisteminin zorluklar barındığını söyleyerek “Bu durumun üstesinden başarıyla gelmek için çalışmalıyız ancak tartışmalı noktalar var. Mesela yazıhane içinde kontrolü nasıl sağlayacağız? Bunun için bir süreç lazım” dedi. Şu an sezon nedeniyle firmaların yoğunluk içinde olduğunu ifade eden Ayyıldız, “Sezon biter bitmez hemen bu uygulamanın karşısında bulacağız kendimizi. Buna hazır olmalıyız. Ancak denetim sistemine dair açıklanması gereken noktalar var” dedi. Teröre karşı olduklarını ve kanunlara saygılı olduklarını da belirten Ayyıldız, “Sistemin yürüyüp yürümeyeceği ile ilgili endişelerimiz var. Denetim konusunda sorunlar yaşayabiliriz. Ben 60 bin yolcu taşıyorum bunun tamamını sisteme nasıl entegre edeceğim? Bu çok da kolay bir iş değil” dedi. TOFED olarak ortak bir rapor yazmanın en sağlıklısı olacağını aktaran Şenol Ayyıldız, “Toplantılara firma temsilcileri de özellikle davet edilmeli ve orada görüş bildirmeli. Daha sonra da hep birlikte kendi aramızda bir istişare yapmalıyız” ifadelerini kullandı.
 
“Hassasiyetler gözetilmeli”
TC kimlik numaralarının kurumlara aktarılacak olması nedeniyle yolcuların çekingenlik gösterebileceğini belirten TOFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan ise “Üzerine çok fazla tartışma ve toplantı yapılması gereken bir uygulama. Burada yolcunun da hassasiyetlerini gözetmek faydalı olacaktır” diye konuştu.
 
“Endişeleri ortadan kaldırmalıyız”
Hali hazırda yolculuk boyunca birçok noktada denetim yapıldığını ifade eden TOFED Genel Sekreter Yardımcısı Musa Çaktır da “Zaten sektör olarak uzun zamandır kan kaybediyoruz. Eskiden yazıhane de otobüs de yolcu da kazanıyordu. KDV geldi ÖTV geldi ve otobüsçü de yok olmanın eşiğine geldi. Bu sebeple sektörde kullanılacak her uygulama mutlaka iyi bir şekilde detaylarıyla oturulup tartışılmalı. Endişeler ortadan kalkmalı” dedi. 

Bilgilendirme toplantılarına firmaların özel olarak davet edilmesinin önemli olduğunu söyleyen TOFED Disiplin Kurulu Üyesi ve TOSEV Danışmanı Türker Başkurt da, eleştirel noktalar varsa mutlaka bunları toplantılarda paylaşmalı ve soru işaretlerini ortadan kaldırmalıyız” diye konuştu.
Kamil Koç Terminal Müdürü Ersin Bahtiyar ise “Türkiye’nin altyapısının yeni sisteme uygun olmayabileceğini belirterek, firma yetkililerinin konuya ilişkin mutlaka söz sahibi olması gerektiğini vurguladı.
Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR