TOFED SRC Eğitim Merkezi Yeniden Faaliyete Başladı

  • Anasayfa
  • Haberler
  • TOFED SRC Eğitim Merkezi Yeniden Faaliyete Başladı

TOFED Akademi SRC Eğitim Merkezi, Temmuz 2018 itibari ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yeniden faaliyete geçti.

2005 yılından beri eğitim çalışmalarını sürdüren TOFED Akademi SRC Eğitim Merkezi, 2017 yılında değişen mevzuat nedeniyle faaliyetine ara vermişti. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine dâhil olan eğitim çalışmaları için dönüşüm süreci tamamlanan merkez, Temmuz 2018 tarihinden itibaren eğitimlere yeniden başlıyor.


178 kişilik kontenjana ve 6 dersliğe sahip olan merkezde verilecek eğitimler şu şekilde:

• SRC: Karayolu yolcu ve eşya taşıtlarının kullanımı için, ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme belgesi (eğitim süresi 36-40 saat)
• ODY: Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliğin veya buna ait bağımsız bir birimin, taşımacılık faaliyetlerini sürekli ve etkin bir şekilde sevk ve idare eden sahip, temsile yetkili ortak veya istihdam edilen Orta Düzey “Yöneticiler” meslek grubuna uygun belge (eğitim süresi 75-80 saat)

• ÜDY: Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiliği temsil ve ilzam ederek ve/veya bu kişilerin faaliyetlerini fiilen sevk ve idare ederek sürekli ve etkin bir şekilde yöneten sahip, temsile yetkili ortak veya istihdam edilen “Üst Düzey Yöneticilerin” alması gereken belge (eğitim süresi 95-100 saat)

• PSK (Psikoteknik): Uzun süreli araç kullanacak olan kişilerden istenen rapor. Sağlık Bakanlığı’nın denetimindeki kurumlar tarafından kişinin bedensel ve ruhsal durumunun sürücülük yapmaya yeterli olduğunu göstermek için, psikolog eşliğinde 1 saat süren test sonucunda verilen rapor. 

Eğitimlere katılmak isteyenler; kimlik fotokopisi, ehliyet fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ve sabıka kaydı belgeleri ile İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bulunan merkeze gelerek, kayıt yaptırabilecekler.

Karayolu yolcu taşımacılığının kalbi olan İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda fiziki olarak yer almanın büyük bir avantaj olduğunu ifade eden TOFED SRC Eğitim Merkezi Kurum Müdürü Fethi Otu, sektördeki eğitim sorununa profesyonel mesleki yeterlilik belgeleri ile cevap vermeyi amaçladıklarını belirterek, “ Bu düşünceyle yola çıkıyoruz ve sektörün tüm meslek eğitimlerine çözümler üretmeye çalışıyoruz” dedi. İlerleyen zamanlarda host ve hostes eğitimleri başlatmayı da planladıklarını açıklayan Otu, “Yasal zorunluluğa sahip belgeler dışında host, hostes, servis elemanı yetiştirmek için de çalışmalarımız olacak. Sektörün tüm görev alanlarına yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunacağız” ifadelerini kullandı. 

Aynı zamanda danışmanlık hizmeti de verdiklerini aktaran Fethi Otu, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun bünyesinde böyle bir çalışma yapmanın mutluluk verici olduğunu belirterek, sektörün eğitim otoritesi olan TOFED’e yakışır bir misyonla yollarına devam edeceklerini kaydetti.

TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin ise, başta İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarında faaliyet sürdürenler olmak üzere, tüm sektör mensuplarını TOFED SRC Eğitim Merkezi’ndeki kurslara katılmaya davet etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile yapılacak eğitimlerde kalitenin üst düzey olacağını vurgulayan İlgin, TOFED’in sektörün eğitim düzeyini geliştirmek amacıyla yapılan faaliyetleri de hatırlattı.
Yazar İsmi
15 Yazısı Var

BENZER YAZILAR