BİR ÇALIŞTAY'DAN DİĞERİNE

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • BİR ÇALIŞTAY'DAN DİĞERİNE

Bir çalıştaydan diğerine

Geçtiğimiz haftaki köşe yazımda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı’nın 7-8 Şubat tarihinde düzenleyeceği Ulusal Ulaştırma Ana Planı En İyi Uygulamalar Çalıştayına katılacağımızı belirtmiştim. Ülkemizin 2023 hedeflerine ve 2035 vizyonuna dayalı olarak Türkiye’nin yeni ulaştırma stratejisini hazırlamaya yönelik AB-Türkiye ortak projesi olan çalıştay 7 Şubat Salı günü başladı. Biz de TOFED olarak genel sekreterimiz Mevlüt İlgin ile çalıştaya katıldık.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı’nın 7-8 Şubat tarihinde düzenlediği Ulusal Ulaştırma Ana Planı En İyi Uygulamalar Çalıştayına katıldık. Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Ulaştırma Ana Planı, 2023 hedeflerine ve 2035 vizyonuna dayalı olarak Türkiye’nin yeni ulaştırma stratejisini hazırlamaya yönelik AB-Türkiye ortak projesidir. Organizasyon önümüzdeki 20 yılda Türkiye’de uygulanması amaçlanan ulaştırma politikası önlem ve eylemlerinin seçilmesi açısından çok önemliydi. Bizde TOFED olarak çalıştayda yerimizi aldık. Limanlar ve deniz taşımacılığından, havalimanları ve hava taşımacılığına, lojistik ve intermodal taşımacılıktan demiryolu taşımacılığına kadar tüm ulaşım sistemleri çalıştayda değerlendirildi. Akıllı uygulamaların tanıtılması, Türkiye’ye nasıl adapte edilebileceğinin gösterilmesi gelecekteki ulaştırma sistemlerine yönelik vizyonun geliştirilmesi için çok önemliydi. Karayolu yolcu taşımacılığı içinde edindiğimiz bilgilerle gelecek vizyonumuz için yeni fikirler edindik.

Çalıştayda sektörümüzle alakalı olarak özellikle Yol Güvenliği Programı ve Güvenlik Planlama ile Profesyonel Sürücülere Yönelik Zorunlu Periyodik Eğitim konuları gündeme geldi.  Emniyet Genel Müdürlüğünce kazaların başlıca nedeninin insan faktörü olduğu belirtilen çalıştayda mesleki yeterliliğin önemi de vurgulandı. Tam da bu noktada karayolu yolcu taşımacılığının tek çatı örgütü TOFED olarak ne kadar doğru adımlar attığımızı bir kez daha gördük. Eğitim yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında TOFED Akademi gerekli olan tüm mesleki yeterlilik belgelerini sektör mensuplarımıza sağlayacak. Geçen hafta Akademi eğitimlerinin çok yakında başlayacağını duyurmuştum. Kesin tarihte bugün belli oldu. 15 Şubata kadar kayıt alacak olan akademi 17 Şubat tarihinde de eğitimlere başlayacak. Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen tüm çalışanlar ve sektör temsilcileri TOFED’e müracaat ederek eğitim kayıtlarını yaptırabilir ve SRC Belgesi, Orta Düzey Yönetici, Üst Düzey Yönetici kurslarına katılabilirler.

Bir diğer konu ise 3-4-5 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan ancak Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle ertelenen  ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuat Çalıştayı’ 11-12 Şubat tarihlerine alındı. Eminim ki uzun zamandır hazırlandığımız bu çalıştay sorunlarımızı dile getirmemiz için çok verimli bir platform olacak.

2003 yılında devreye giren ve aradan geçen 14 yılda sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktan hayli uzaklaşan Karayolu Taşıma Kanunu ve buna bağlı yönetmeliklerin revizesi için aylardır belirlediğimiz sorunlar, sunduğumuz fikir ve çözüm önerileri çalıştayda gündeme gelecek ve inanıyorum ki çözüm bulacak. Çalıştay ile ilgili tüm ayrıntıları önümüzdeki hafta köşemde anlatacağım. Şimdiden hepimize hayırlı olması dileğiyle.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR