MEVZUAT ÇALIŞTAYI İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • MEVZUAT ÇALIŞTAYI İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ

Mevzuat çalıştayı ileri bir tarihe ertelendi

Çok yoğun bir haftayı daha geride bıraktık. 14 yıl önce devreye giren ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamaktan hayli uzaklaşan Karayolu Taşıma Kanunu ve buna bağlı yönetmeliklerin revizesi için 3-4-5 Şubat tarihlerinde yapılması planlanan ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuat Çalıştayı’mız maalesef Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz Sayın Saim İlçioğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kaldı.

Hepinizin bildiği gibi bir süredir hummalı bir şekilde ‘Karayolu Yolcu Taşımacılığı Mevzuat Çalıştayı’ için hazırlanıyoruz. Ancak 3-4-5 Şubat tarihlerinde yapmayı planladığımız bu çalıştay Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz Sayın Saim İlçioğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Öncelikle, gazetemiz aracılığı ile Sayın genel müdürümüze geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Elbette her işte vardır bir hayır. Çalıştay için sürdürdüğümüz hazırlıklar, sorunların tespiti ve çözüm önerilerimizin araştırılması yeni çalıştay tarihi belli olana kadar da devam edecek.

Bu sürede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü AB Yatırımları Dairesi Başkanlığı’nın 7-8 Şubat tarihinde düzenleyeceği Ulusal Ulaştırma Ana Planı En İyi Uygulamalar Çalıştayı’na katılacağız.

Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Ulaştırma Ana Planı, 2023 hedeflerine ve 2035 vizyonuna dayalı olarak Türkiye’nin yeni ulaştırma stratejisini hazırlamaya yönelik AB-Türkiye ortak projesidir. Organizasyon önümüzdeki 20 yılda Türkiye’de uygulanması amaçlanan ulaştırma politikası önlem ve eylemlerinin seçilmesi açısından çok önemlidir.

Sektörümüz açısından da önemli bir haber daha vermek istiyorum. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu, ülkemizin gelişmesi ve ilerlemesi için en önemli konunun eğitim olduğunu her platformda dile getiriyoruz. Hatta sektör çalışanlarımızın çocuklarına burs vererek yola çıktığımız TOSEV ve ileride açmak istediğimiz okullar eğitime verdiğimiz önemin en net göstergesidir. Tabi eğitim-öğretim asla bitmeyen, her yaşta süren bir eylemdir.  Öğrenmenin asla yaşı yoktur. Sadece çocuklarımızın değil, sektör çalışanlarımızın da her zaman kendilerini geliştirmesi kişisel bir zorunluluktur. Tabi bir de Bakanlığın yasal zorunluluk olarak belirlediği eğitimler var. İşte tam da bu noktada TOFED yine sektörün tek çatı örgütü olma misyonu ile sektöre eğitimler sağlayacak. Uzun zamandır bahsettiğimiz TOFED Eğitim Akademisi Şubat ayında eğitimlerine başlıyor. Akademinin tüm sektörümüze yararlı olmasını diliyorum.

Şubat ayının ortalarında (tam tarihi önümüzdeki hafta belirteceğim) 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda bulunan TOFED Eğitim Merkezi’miz faaliyete açılıyor. Açılacak SRC Belgesi, Orta Düzey Yönetici, Üst Düzey Yönetici kursları ile mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen meslektaşlarımız asgari kurs ücretleri ile belgelerini alabilirler.

Son olarak, geride bıraktığımız bu hafta yine tatsız bir olay yaşandı. Metro Turizm’e ait 2 otobüs park halindeyken kundaklandı. Milli servete zarar veren bu saldırgan kişileri hem şahsım hem de başkanlığını yürüttüğüm kurum adına kınıyorum.

 

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR