2016'YI UĞURLAMAYA HAZIRLANIRKEN

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • 2016'YI UĞURLAMAYA HAZIRLANIRKEN

2016’yı uğurlamaya hazırlanırken

Hem Türkiye hem de dünya için son derece önemli gelişmelerin, olayların yaşadığı 2016 yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Bu yıl sektörümüz için de hayli zor geçen bir yıl olarak hafızalarda yer edecek. Biz yılı uğurlamaya hazırlanırken de sektörümüzün sorunlarının çözümü için çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ile yaptığımız görüşmelerde 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın mevcut yerinde hizmet vermeye devam etmesi konusundaki sektör görüşünü bir kez daha dile getirdik.

Devamı

2016 yılı Türkiye için tarihi öneme sahip olayların yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçecek.  Yaşanan bu olayların etkilerinin daha uzun süre devam edeceğini öngörüyoruz. Bu karışık ortamda sektörümüzün sorunlarının ortaya konması ve çözümü için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bu çerçevede geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ile bir araya geldik.  Bu görüşmede öncelikli konumuz 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın mevcut yerinde hizmet vermeye devam etmesi konusu oldu. Sayın Genel Sekreter Yardımcısı Hacımustafaoğlu’na bu tezimizi gerekçeleriyle anlattık.

Diğer taraftan Aksaray’da bir terminalde hizmet veren yurt dışına yolcu taşıma firmalarının da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’na taşınmasını gündeme getirdik. Ayrıca İstanbul ilçelerinde hizmet veren yazıhanelerin bir noktada toplanması, bu merkezlerden ring servisi ile yolcuların otogara güvenli bir şekilde taşınması yönündeki projemizi kendisiyle paylaştık.

Otogar’ın E5 ve E6 yolları ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarının yapılması konusunda gündeme getirdiğimiz görüşmede, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün otobüsler için müşterek kullanım yolunun açılması konusunu da masaya yatırdık.

Ayrıca otogarın kuzeyinde 800 veya 1000 otobüslük bir otoparkın yapılması yönündeki talebimizi de kendisine ilettik.

İstanbul trafiğini ilgilendiren kararları alan Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) alacağı kararlarda TOFED’in de görüşünün almasını da talep ettik. Sektörün,  belediye ile birlikte işbirliği içinde olması, ülke ve sektör adına her zaman fayda sağlar.

Geçtiğimiz haftanın önemli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı “Dövizini Bozdur Ülkene Sahip Çık, Türk lirası değer kazansın ” çağrısıydı. Bu çağrıya ülkesinin geleceğini düşünen herkes yanıt verdi. Biz de TOFED olarak bu kampanyaya sonuna kadar destek veriyoruz.

Türkiye genelinde hizmet veren TOFED üyesi 81 derneğin çalışanları ile tüm sektör mensupları da kampanyaya koşulsuz desteğinin sunuyor ben de herkesi elinde bulunan dövizi bozdurmak suretiyle vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkmaya davet ediyorum.

Diğer taraftan tek kazanç kapısı olan biletlerini TL ile satan sektörümüz otobüslerin kendisi dâhil neredeyse tüm satın almalarını dolar ya da Euro ile yapıyor. Özellikle otobüs yatırımlarını uzun süreli borçlanma ile yapan sektörümüzü yaratılan suni döviz yükselmesi sonucunda hatırı sayılır bir zarar uğradı. Bundan sonrasında bu zararların yaşanmaması için Türkiye’de üretim yapan otobüs firmalarını araçlarını TL ile satmaya davet ediyoruz.

Bu kampanyaya katılmak, elindeki dövizi Türk lirasına çevirmek, ticari işlemlerini TL ile yapmak kazancını Türkiye’den sağlayan herkesin vefa borcudur.

 

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR