SAĞLIĞINIZI DA DÜŞÜNÜYORUZ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • SAĞLIĞINIZI DA DÜŞÜNÜYORUZ

21/11/2016

 

SAĞLIĞINIZI DA DÜŞÜNÜYORUZ

 

Sağlık elbette ki herkesin en önemli hazinesidir. Ancak konu her gün yollarda yüzlerce can taşıyan bir sektör ve çalışanları olunca bence sağlık iki kat daha önemli bir hal alıyor. Dolayısıyla sektörün çatı örgütü TOFED olarak, üyelerimizin sağlığı için bir takım çalışmalar da yapmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bu noktadan hareketle geçtiğimiz hafta çok önemli iki hastane ile işbirliği anlaşmaları imzaladık. Bundan böyle üyelerimiz ve aileleri hem Kolan Hastanesinde hem de Dünyagöz hastanelerinde indirimli tedavi olabilecek.

Devamı

Cihan padişahımız Kanunu Sultan Süleyman’ın Muhibbi mahlası ile yazdığı şiirler içinde belki de en bilineni ile başlamak istiyorum bu haftaki yazıma:

Muhibbi bu şiirine “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
”  diye başlar. Bugünün Türkçesi ile aşağı yukarı “Halkın gözünde iktidar gibi, zenginlik gibi değerli bir şey yok. Hâlbuki şu cihanda bir nefes sıhhat gibi hiç mutluluk olamaz” anlamına gelen bu iki dize sağlığın ne denli önemli olduğunu, cihana hükmeden bir padişahın dizeleriyle anlatması açısından da son derece önemlidir. Doğrudur sağlığımızdan öte hiçbir zenginlik yoktur elde edilmesi için çalışılmaya değer. İşte bu nedenle TOFED olarak sektörümüzün de sağlıklı olması için bir takım çalışmalara imza atıyoruz.

Şehirlerarası karayolu yolcu taşımacılığı sektörü yılda aşağı yukarı 200-250 milyon yolcu taşıyor. Bu rakam göz önüne alındığında sektörümüzün hem ekonomik hem de sosyolojik büyüklüğü bir kez daha anlaşılır. Bu nedenle yolcuları bir yerden başka bir yere ulaştıran, insanları sevdiklerine kavuşturan sektörümüzün tüm üyelerinin sağlığına da çok iyi bakması gerekiyor. Malum yaptığımız iş çok zor bir iş kolu ve malum “Biz insan taşıyoruz.”

Özellikle kaptanlarda uzun süreli oturmalara bağlı bel fıtığı, bel ağrıları, göz bozuklukları,  düzensiz beslenme kaynaklı şeker, kolesterol problemleri, fiziksel aktivite azlığı sebebiyle kas ve eklem ağrıları sıklıkla yaşanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Sektörün en büyük ve tek çatı kuruluşu Türkiye Otobüsçüler Federasyonu olarak elbette ki sektörümüzün sağlığını da düşünmemiz gerekiyor. Sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak amacıyla Kolan ve Dünyagöz hastaneleri ile bir takım anlaşmalar imzaladık. Bundan böyle Kolan Hastanesi TOFED üyeleri ve ailelerine yüzde 20, Dünyagöz Hastaneleri ise yüzde 25 indirim uygulayacak.

Öte yandan alt kuruluşumuz olan UATOD ilede önemli bir çalışmaya daha imza attık. Bundan böyle, Büyük İstanbul Otogarı Yönetim Binasında bulunan Eğitim Merkezimizde, mesleki yeterlilik kurs ve eğitim faaliyetleri yapılacak.Ayrıca programlanacak eğitimlerle üye işletmelerde görevli veya irtibatlı ticari araç sürücülerinin, orta ve üst düzey yöneticilerin mesleki gelişimini sağlamak hedefiyle; SRC, ODY, ÜDY, Ekonomik Araç Kullanım Teknikleri, İleri Sürüş Teknikleri eğitimleri de verilecek.

Sektörel sorunların çözümü için  hayata geçirdiğimiz çalışmalarımız kadar, sektörümüzün sağlığını ve eğitim düzeyini de üst seviyelere çıkarma çalışmalarımıza yeni yılda da tüm hızımızla devam edeceğiz.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR