IRAK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZE POLİTİKASI

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • IRAK VATANDAŞLARINA UYGULANAN VİZE POLİTİKASI

Irak Vatandaşlarına Uygulanan Vize Politikası

05.02.2016 tarihinden itibaren  Irak vatandaşlarına uygulanmakta olan e-vize uygulamasında yasadışı göç ile mücadele kapsamında değişikliğe gidilerek sınırda kaşe vize uygulamasına son verilmiş ve vize işlemleri için Irak konsolosluklarına müracaat zorunluluğu getirilmiştir.

 

E-Vize uygulamasına geçiş ile birlikte ülkemize otobüs le giriş-çıkış yapan günde 2000’den fazla kişi konsoloslukta vize uygulamasına geçiş ile birlikte ( konsoloslukların günde 50 ila 100 kişi arasında vize verme kapasitesi vardır.) otobüsle taşınan yolcu sayısının %90 oranında azalmıştır. Irak’a çalışmakta olan Firmalar bu azalmadan dolayı büyük kayıp yaşıyorlar.

 

Güvenlik sebebiyle Irak vatandaşlarına uygulanan e-vize uygulamasına son verilmesi karayolu Yolcu Taşımacılığı yapan otobüs firmaları için mücbir sebep olup sınırda kaşe vize uygulaması başlayana kadar Irak’a sefer yapan otobüs firmalarına sefer düzenlememe nedeni ile cezai müeyyide uygulanmaması hususunu daha önce yaptığımız toplantılarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlığımızın yetkililerine iletmiştik. Ancak bu konuyla ilgili henüz bir gelişmeyle karşılaşamadık.

TÜRSAB kanalıyla C1 vizesi almış olan kişilerin otobüsle seyahat etmesi engellenmektedir. Oysaki vizesi olan bir kişinin ulaşım tercihini kendisi yapması gerekir. Biz de TÜRSAB gibi gerekli teminatları verip vize uygulamasında otobüs ile seyahati sağlamamız gerekir.

Ülkemizin Turizm gelirlerinde düşüş yaşadığı bu dönemde Irak vatandaşlarına uyguladığımız vize politikasında esneklik yapılması gerektiği kanaatindeyiz. Bu durumda hem otobüsçü, hem üretici hem de turizm sektörü dolayısıyla ülke ekonomisi kazançlı çıkacaktır.

 

Hasan Yüksel KURNAZ
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR