Yollar gidilmekle aşınmaz

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Yollar gidilmekle aşınmaz

Yollar gidilmekle aşınmaz

Geçtiğimiz hafta sektörümüzün İstanbul’daki sorunları için çok önemli bir görüşme gerçekleştirdik; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri  SayınDr. Hayri Baraçlı’yı makamında ziyaret ettik. İstanbul’da özellikle  15 Temmuz Demokrasi  Otogarı’nın geleceği konusunda kritik bir dönemin eşiğindeyiz. Sektörümüzün bu konuda kendini doğru anlatması bakımından da önemli bir görüşmeydi.

İstanbul sektörümüzün kalbi diyoruz. Kalp ne kadar sağlıklı işlerse sektörde o kadar huzurlu  ve mesut  olur. O yüzden 16 Ağustos Salı günü İBB Genel Sekreteri Dr. Sayın Hayri Baraçlı’ya yaptığımız, sektörümüzün İstanbul’daki sorunları merkezinde kritik bir öneme sahip. Biz bu görüşmeyi yeni bir milat olarak kabul ediyoruz. Çünkü  Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın geleceği ile ilgili İBB’nin vereceği karar bu sektörün istikametini de belirleyecek. Biz sektör olarak, Bayrampaşa’da devam etmekten yanayız, ıslah çalışması yapılarak aksaklıkların giderilebileceğini savunuyoruz.  Yanlış bir yerde yapılacak yeni otogarın hem büyük bir mali külfet getireceğini hem de işleyen bir ulaşım sistemine zarar vereceğini söylüyoruz.  Bu konuda üzerimize düşen vazifeyi yapmaya  da hazırız. Nitekim, Sayın Baraçlı, bu konuda acele bir karar verilmeyeceğine işaret edip üniversitenin vereceği teknik bir raporu kendilerine sunmamızı rica etti. Sektörümüz için gereken çalışma elbette ki yapılacak.

Sayın Hayri Baraçlı ile görüşmemizde, cep otogarları konusu da gündeme geldi. Biz cep otogarlarının ana durak değil ara durak vasfında olması gerektiğini özellikle belirttik.  Harem Otogarı’nın yerine Ataşehir’de yapılacak otogar konusunda da görüşlerimizi ifade ettik. Yer seçimi doğru fakat alanın küçük olması ile ilgili bir problem var. Korsan taşımacılık konusu da görüşmemizin gündem maddeleri arasındaydı. Korsan taşımacılık ile mücadelede işbirliği yapılması, Emniyet Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı, İBB, sektör olarak beraber hareket edilmesi konusunda hem fikiriz. Otobüslerin sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçebileceği, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişimize izin verilmeyeceği şeklinde bir uygulamanın seyahat süresini uzatacağını, sektörü mağdur  edeceğini de aktardık.

Geçtiğimiz hafta sadece İstanbul’da değil Ankara’da da önemli bir görüşme gerçekleştirdik.  Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ü de ziyaret ettik. Sektörümüzün genel olarak sıkıntılarını, belediyelerle yapılabilecek ortak çalışmaları, çözüm önerilerimizi Hayrettin Bey’e aktardık. Türkiye Belediyeler Birliği ile de yakın bir diyalog içinde olacağız. Özellikle otogarların yapımı konusunda yeni bir düzenleme yapılmalı. Ulaştırma Bakanlığı, Şehircilik Bakanlığı, belediye, sektör temsilcilerinin içinde yer alacağı bir komisyon oluşturulmalıdır.

Bir konuya daha değinmek istiyorum. TOFED’in Kurucu Onursal Başkanı Sayın Galip Öztürk, Fetullahçı Terör Örgütü’nün kumpas davalarıyla mağdur edildi. Adaletin yerini bulmasını,  Sayın Galip Öztürk için yeniden yargılama kararının verilmesini temenni ediyoruz. Geçtiğimiz hafta Beykoz 2. Asliye Mahkemesi’nden bu konuda atılmış önemli bir adım sayılabilecek  sevindiricihaber geldi. FETÖ ile mücadelenin yanında, FETÖ’nün mağdur ettikleri konusunda da duyarlı olunmalıdır.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR