Ankara’da IPRU Rüzgârı

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • Ankara’da IPRU Rüzgârı

Ankara’da IPRU rüzgârı

TOFED’in öncülüğünde kurulan ve sektörümüzün tecrübesini uluslararası alana taşıyan IPRU, 2. Olağan Genel Kurulu heyecanını yaşamaya başladı. Bu kapsamda,  geçtiğimiz hafta TİKA’da ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda bir dizi önemli görüşme gerçekleştirdik.

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü ülkemizdeki sivil toplum kuruluşu faaliyetlerini TOFED çatısı altında paylaşırken, Kurucu Onursal Genel Başkanımız Sayın Galip Öztürk’ün öncülüğünde, tecrübesini uluslararası alana da aktarma kararı aldı ve 29 Ekim 2013 tarihinde IPRU’nun kuruluş deklarasyonu dünyaya ilan edildi. Bugün, IPRU’ya, 19 ülkeden, 25 üye mesleki kuruluş var. Yani ailemiz büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Şimdi bu büyük ailenin yeni bir heyecanı var; Ekim ayı sonunda veya Kasım ayı başında 2’inci Olağan Genel Kurul gerçekleştirilecek.

Genel Kurul öncesi, IPRU Genel Başkanımız Sayın Fatih Tamay ve Genel Sekreterimiz Sayın Mevlüt İlgin ile tabiri caizse Ankara’da mekik diplomasisi dokuduk. TİKA Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Birol Çetin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Şaban Atlas, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nurhan Tüfekçioğlu’nu ziyaret ettik. IPRU’nun faaliyetlerinin yakından takip edilmesi ve takdir edilmesi gerçekten de sektörümüz için gurur verici. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, kurulduğu günden beri IPRU’ya destek veriyor. Bu süreçte, IPRU,  TİKA gibi önemli bir destekçi daha kazandı. Uluslararası alanda faaliyet gerçekleştiren bir kuruluşun, devletimizin uluslararası alandaki kalkınma projelerine destek veren resmi kuruluşundan destek alması ve takdir alması son derece önemlidir. Onların bilgi ve tecrübelerine her zaman ihtiyacımız var. TİKA’nın da destekleriyle, IPRU ailesi daha geniş ufuklara yelken açacak. Başkan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Birol Çetin’e ayrıca teşekkür ediyoruz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndaki görüşmelerimizde IPRU Genel Kurulu ile ilgili davetlerimizi ilettik. Müsteşar Yardımcısı Sayın Şaban Atlas, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nurhan Tüfekçioğlu memnuniyetle katılacaklarını ifade ettiler. Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a da davetimizi bizzat ileteceklerini söylediler. Sektörümüz böylesine önemli bir gününde, Sayın Bakanımızı da aramızda görmek, 19 ülkeden gelecek IPRU delegeleriyle buluşturmak istiyor. Bakanlıktaki görüşmemizde, TOFED ve IPRU olarak ortak bir talepte de bulunduk; Yolcu Taşımacılığı İstişare Kurulu’na mutlaka ihtiyaç duyulduğu ve bunun oluşturulması gerektiği kanaatindeyiz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ilgili genel müdürlükleri, karayolu, havayolu, demiryolu, denizcilik yolcu taşımacılığı sektörlerinin temsilcileri bu kurulda mutlaka olmalıdır. Yolcu taşımacılığında mevzuat çıkmadan önce bu kuruldan da görüş alınmalıdır. Böyle bir kurulun, ülkemizin yolcu taşımacılığı sektörüne büyük kazanımlar getireceği ve modlar arası entegrasyonu güçlendireceği kanısındayız.

 

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR