TURİZMİN YÜKSELİŞİ OTOBÜSÇÜLERİ SEVİNDİRİYOR

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • TURİZMİN YÜKSELİŞİ OTOBÜSÇÜLERİ SEVİNDİRİYOR

Turizmin yükselişi otobüsçüleri sevindiriyor
Gazetemizde turizm ile ilgili haberleri siz de takip ediyorsunuzdur. Bu haftaki sayıda Antalya’ya gelen özellikle Rus turist sayısının artışı ile ilgili bir haber var. Bu haberler karayolu yolcu taşımacılığı sektörü mensupları olan bizleri de gelecek için umutlu kılıyor. Zira Rusya’dan Antalya’ya uçakla gelen turistler eninde sonunda bir yerden bir yere giderken ya şehirlerarası otobüsleri ya da turizm taşımacılarının otobüslerini kullanacaklar. Bu da sektörümüzün iş hacmini göreceli de olsa artıracaktır.

2015 yılının son günlerinde kuzey komşumuz Rusya ile yaşanan uçak krizi iki ülke arasındaki ilişkileri kesintiye uğrattığı gibi turizmimiz de önemli ölçüde etkilemişti. Özellikle Antalya ve çevresini tercih eden Rus turistler bu krizin ardından deyim yerindeyse ellerini ayaklarını Antalya’dan çekmişlerdi.
2016 yaz ve turizm sezonunu neredeyse bomboş geçiren Antalya bölgesinden bu yılın turizm sezonu öncesinde güzel haberler gelmeye başladı. Antalya Nisan ayında Antalya ve Gazipaşa-Alanya Havalimanlarından kente gelen turist sayısının 526 bin 349’a ulaştığını açıkladı. Geçen yıl Nisan ayında bu rakamın 384 bin olduğunu düşünürsek artışın yüzde 50’lere yaklaşmasının hayli umut verici olduğunu kabul etmemiz de gerekir.
Nisan ayının turizm sezonuna sadece hazırlık ayı olduğunu varsayarsak bu artışın Mayıs ve Haziran ayında daha da yükseleceği açık.
Bu artışlar karayolu yolcu taşımacıları olarak bize de umut veriyor. Kendi ülkelerinden havayolu ile gelen turistler elbette ki örneğin; Antalya ve civarını gezmek dolaşmak istediklerinde ya şehirlerarası otobüsleri ya da turizm taşımacılarının otobüslerini kullanacaklardır. Bu da sektörümüzün iş potansiyeli göreceli de olsa artıracaktır.
Umudumuz odur ki; ülkeler arasında yaşanan siyasi ya da ekonomik sorunlar en aza insin, böylece turizmdeki hareketlilik geçmiş yıllara göre daha da artsın. Bu da genel ekonomiye olumlu yansısın.
Öte yandan TOFED olarak biz sektörümüzün de ekonomisini düşünmesi ve temenniden öte otobüsçünün para kazanabilmesi için çözüm üretmesi gereken bir kurumuz. Bu nedenle de çalışmalarımız her daim sürüyor.
Bu hafta 2008 yılından bu yana işbirliği içinde çalıştığımız Shell yetkilileri ile bir araya geldik. Hedefimiz elbette ki sektörün daha avantajlı yakıt alabilmesi için 9 yıldır süren bu iş birliğini hep daha ileriye taşımak. Shell yetkilileri ile yeni sezonda otobüsçülerin kar edebilmeleri için elimizden gelenleri karşılıklı konuştuk. İndirim oranlarını artırmak için görüşmelerimiz önümüzdeki günlerde de sürecek.
Otobüslerimizin dolup taştığı, otobüsçülerimizin kar etmeye başladığı, sadece güzel haberler aldığımız Antalya bölgesi değil, sahil kıyısındaki Ege Bölgesi, yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği Karadeniz Bölgesi, kültür turizminin, sağlık turizminin öne çıktığı alanların da turistle dolup taştığı bir yaz geçirmek dileğiyle…


Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR