SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İŞLEVLERİ

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İŞLEVLERİ

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İŞLEVLERİ

Sivil toplum örgütleri, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. TOFED tam da bu tanıma uygun bir sivil toplum örgütü olarak, sektörün menfaatlerini korumak ve kollamak üzere çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

2005 yılında kurulan ve aradan geçen 12 yılda her aşamada daha da büyüyüp güçlene TOFED, sektörün merakla beklediği yönetmelik değişikliğinde de üzerine düşen görevin fazlasını yaptı.

Şubat ayında İstanbul’da geniş bir katılımla gerçekleştirdiğimiz Yönetmelik Değişikliği taslağında sona doğru yaklaşıyoruz.

Bu aşamada sektörün talepleri ile Ulaştırma Bakanlığımızın isteklerini aynı potada buluşturmak için TOFED olarak büyük çaba sarf ettik.

İstanbul’a gelen Bakanlık yetkililerimizle, sektörümüzün önemli bir kısmını temsil eden firmaların yetkililerini bir araya getirdik, günler süren istişarelerde ortak paydaları bulmak için ter döktük ve artık son aşamaya geldik.

Son olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın üst düzey kademesi tarafından Ankara’ya davet edildik. 27 Nisan Perşembe günü bu davete sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşu ve firmaların temsilcileri olarak icabet ettik.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürümüz Sayın Saim İlçioğlu başkanlığında düzenlenen toplantı tam 4 saat sürdü ve denilebilir ki masadan tam mutabakat ile kalktık. Bakanlık yetkililerimiz bu sefer sektörümüzün taleplerini doğru değerlendirerek, sektörün taleplerini içeren bir yönetmelik hazırlanmasını sağladılar.

Bu aşamada bizimle birlikte omuz omuza çalışan Bakanlık yetkililerimize teşekkürü borç biliyorum. Verdikleri destek olmasaydı değişiklik beklentilerimizi yönetmelikte hayata geçiremezdik. Bu açıdan bu yönetmelik sektörün en çok dahli olan yönetmelik değişikliği olarak tarihe geçecektir.

Mayıs ayında yayınlanması beklenen yönetmeliğin 2017 yaz sezonu öncesinde sektörümüze önemli bir ivme ve moral kazandıracağını düşünüyorum.

Bu aşamada yazımın ilk paragrafına geri dönmek istiyorum.  Dernekler Kanunu’na göre kurulan TOFED sivil toplum örgütü olmanın bütün gereklerini bu süreçte yerine getirmiş, sektör menfaatlerini korumaya çalışmıştır.

Bundan sonraki aşamada da bu tavrımız devam edecek.  Bütün işimiz gücümüz karayolu yolcu taşımacılığı sektörünü daha ileri taşımak olacaktır.

 

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR