SEKTÖR SEZONA HAZIRLANIYOR

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • SEKTÖR SEZONA HAZIRLANIYOR

Sektör sezona hazırlanıyor

 Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü uzun yıllardır 3 aylık bir dönemi ifade eden ‘Sezon’u Ramazan’ın sezon ortasına denk gelmesi nedeniyle yarım yaşıyor. Bu nedenle otobüsçülerin para kazandığı dönem artık iyiden iyiye kısalırken, Ramazan ve Kurban Bayramı’ndaki tatiller ile sömestre tatili sektöre nefes aldıran molalar haline geldi. Ancak bu yıl bunlardan farklı olarak ilk hareketlilik ve sezona hazırlık bayramdan önce 16 Nisan referandumunda yaşandı.

16 Nisan Pazar günü Türkiye başkanlık sistemini oyladı.   Bu yazıda referandum sonuçlarını değerlendirmeyeceğim, o işi siyaset bilimi uzmanlarına bırakıyorum.

Burada benim asıl değinmek istediğin konu ve nokta, yaşanan bazı özel dönem ve olayların karayolu yolcu taşımacılığı sektörüne olan etkileri…

Malumunuz sektörümüz artık diğer ulaşım modlarının da etkisiyle, rekabete daha açık bir sektör haline geldi ve otobüsçünün para kazandığı dönem yaz tatilini içine alan 3 aylık dönem oldu. Son yıllarda Ramazan’ın tatile- sezona denk gelmesi nedeniyle iyiden iyiye kısalan sezon nedeniyle sıkıntılı zamanlar yaşayan, para kazandığı dönem iyice kısalan sektör mensuplarımız bayram, yılbaşı ve sömestre tatilleri gibi dönemlerde yaşanan yolcu artışlarını bekler oldu.

16 Nisan referandumu sektörümüz için bu açıdan da ayrı bir önem taşıyordu. Referandumda oy kullanacak olup, yaşadıkları yer ile ikametgâhları farklı iller olan başta öğrenciler olmak üzere azımsanmayacak sayıda vatandaşımız referandumdan önce yola çıktı.  Referandum seyahatleri 14 Nisan tarihinde başladı ve 18 Nisan tarihinde dönüşler olarak devam etti. Bu 4 günlük dönem Türkiye’nin hemen her yerine giden otobüslerin dolu olduğu bir dönem oldu.

Tabii oyunu kullanmak üzere İstanbul’a gelenleri de unutmamak lazım. Kısa bir süre olsa da 15 Temmuz Demokrasi Otogarı özlenen kalabalık görüntüleri yaşadı.

Oy vermek için uzun yolculukları göze alanlar demokrasi sınavını başarıyla verirken firmalarımız bu sürede sınavı geçti. Firmalarımız yolcuların mağdur olmaması ek seferler düzenledi ve kimse yolda kalmadı.

Referandum öncesi ve sonrası yaşanan bu yolcu yoğunluğu aynı zamanda sektörümüzün, kıza bir süre sonra başlayacak olan sezona hazırlık dönemi oldu. Okulların kapanmasıyla birlikte başlayacak olan 2017 sezonunda yolcularına kaliteli, güvenli, konforlu yani kusursuz hizmet vermek isteyen sektör mensuplarımız eksiklerini, yapılması gerekenleri bu dönemde gördü ve sezona kadar eksiklerini ortadan kaldırmak için çalışmaya başladı.

Hem referandum sonuçları hem de başlayacak olan yeni sezonun ülkemize ve sektörümüze iyilikler getirmesini temenni ediyorum.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR