TOFED ÇÖZÜMÜN YANINDA

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • TOFED ÇÖZÜMÜN YANINDA

TOFED çözümün yanında

12 Nisan Çarşamba günü TOFED olarak, sektörümüz için yine önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu firmaları, illerinde başlattıkları örnek uygulamaları, İstanbul’da da hayata geçirmek istiyorlar. Bu yönde de karar aldılar. Biz de TOFED olarak, doğru yaptıkları her işte yanlarındayız.

Son bir aydır sektörümüzde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki firmalarımızın yaptıkları örnek uygulamalar konuşuluyor. Maliyetlerin azaltılması noktasında gerçekten model olacak çalışmalar yapıyorlar. Gittikçe ağırlaşan koşullarda, artık taşınamayacak bir mali yük oluşturan şehiriçi acenteleri kapatıyorlar, ortak servis sistemini uyguluyorlar veya servisleri kaldırıyorlar. Kısacası maliyetlerini azaltıp, geleceklerine, firmalarına sahip çıkıyorlar. Yolcuyu rahatsız eden çığırtkanlığa, teşrifatçılığa karşı artık taviz vermeme kararları da çok yerinde. Şimdi yeni bir aşamaya daha geldiler. İstanbul’da da bu kararlılığı devam ettirmek istiyorlar.TOFED olarak yapılan her doğru işin yanında olduğumuzu, kendilerini desteklediğimizi açıkca ortaya koymuştuk. TOFED’in evsahipliğinde, 12 Nisan’da gerçekleştirilen toplantı da bu anlayışın bir yansımasıydı. Katılan bütün firma temsilcilerine teşekkür ediyorum. Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz bölge toplantısıyla da desteğimiz devam edecek.

Geçtiğimiz haftaki bir diğer önemli toplantı da Sektör Meclisi toplantısıydı. Karayolu Taşıma Yönetmeliği Taslağı gündemin ana maddesiydi. TOFED olarak daha bu konuda bir çalışma komisyonu oluşturmuş, talep ve önerilerimizi içeren raporumuzu da hazırlamıştık. Oradaki görüşlerimizin temel esaslarını, Sektör Meclisi’nde dile getirdik. Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Mahmut Gürses’in katılımı da çok olumluydu. TOFED olarak sektörümüz için bu süreçte elimizden gelen katkıyı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Sırada Ankara’da gerçekleştirilecek mini çalıştay var.

Sektör Meclisi’nin bir diğer gündem maddesi; İstanbul’daki otogarlar konusuydu. Bunda da en önemli mevzu hiç kuşkusuz, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı. Sektörün ortak kanaati, belli, Otogar’ın ıslah edilerek yerinde kalmasını istiyor. Işıklar Köyü’ne Otogar yapmak gerçekçi bir düşünce değil. Bu sektörün koşullarıyla, yolcuların rahat erişimiyle hiçbir şekilde bağdaşmaz. Seyahati zorlaştırmak, dolayısıyla yolcuyu otobüsten uzaklaştırmak anlamına gelir.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda yapıcı bir tutum içinde, sektörle beraber hareket etmesi gerekiyor. Anadolu Yakası’nda, yeni otogar ihtiyacını biz de söylüyor ve destekliyoruz. Ancak Avrupa Yakası’nda merkezi otogar zaten var. Üstelik konumu itibariyle, firmalar ve yolcular açısından en ideal olma özelliğini taşıyor. Eksikleri var mı? Elbette var. Ancak bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. İşbirliği içinde hareket edersek her şeyin bir çaresi var. TOFED olarak bu konuda da sektörümüzün yanındayız, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Havayollarının haksız rekabeti nedeniyle kolu kanadı kırılmış bir sektörü, İstanbul’da yani Türkiye ekonomisinin can damarında mutlaka ayakta tutmalıyız. Bu meseleyi sektörün gelecek meselesi olarak görüyoruz.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR