GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZ HAZIR

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİMİZ HAZIR

Görüş ve önerilerimiz hazır

Karayolu Taşıma Yönetmeliği Taslağı ilan edildikten sonra, TOFED bünyesinde firma temsilcilerinin de katılımıyla bir çalışma komisyonu oluşturmuştuk. Komisyonumuz çalışmalarını geçtiğimiz hafta tamamladı. Sektörümüzün ortak aklını görüş ve önerilere yansıtan bir sinerji oluşturuldu.

Sektörümüzün mevzuattan kaynaklı bugünkü sıkıntılarının çözülmesini ve geleceğe hazırlanmasını sağlayacak bir çalışma titizlikle yürütülüyor. Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde ilan edildikten sonra sektör mensuplarımıza bir çağrı yapılmış, görüş ve önerilerin beklendiği ifade edilmişti. TOFED’e sektör için elbette ki burada yine önemli bir vazife düşmüştü, biz de gereğini yapıp yönetmelik taslağı için bir çalışma komisyonu oluşturduk. TOFED yöneticilerimizin yanı sıra,  Pamukkale, Metro Turizm, Kamil Koç, Ulusoy, Truva Turizm, Ali Osman Ulusoy Turizm, İstanbul Seyahat,  Kale Seyahat’in temsilcileri de komisyon çalışmalarına katıldı. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Ortak görüş ve önerilerini yansıtan bir metin çıktı ortaya. Sektörümüzden gelen talepler neticesinde; 6, 14, 24, 25, 40, 44, 55, 56, 57, 58, 73, 74’üncü maddeler üzerinde değişiklik talepleri oluştu. Raporumuzu bu hafta Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne göndereceğiz. Referandumdan sonra ise yönetmelik taslağı ile ilgili Ankara’da mini bir çalıştay yapacağız. Yeni yönetmeliğin sezona yetişmesi için Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu ve ekibi olağanüstü bir çaba sarf ediyor. Sektörümüz adına kendilerine teşekkür ediyoruz. Sayın Genel Müdür’den bir müjde daha aldık, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda açılacak, Ulaştırma Bölge Müdürlüğü İrtibat Bürosu, en yakın zamanda hizmete girecek. Bununla ilgili gerekli prosedür tamamlandı.

Diğer önemli bir konu, 12 Nisan’da TOFED’de Doğu ve Güneydoğu firmalarını ağırlayacağız. Geçtiğimiz hafta Şanlıurfa’da önemli bir toplantı gerçekleştirmişlerdi. Firmaların maliyetlerinin azaltılması noktasında güzel açılımlar yapılıyor. TOFED olarak sektör için doğru yapılan her işi destekliyoruz. Gündemlerindeki bir başka meselede, otogarlarda çığırtkanların önlenmesi, yolcuların rahatsız edilmemesi. Bütün meseleler sektörümüzün ortak meselesi. Birlik ve beraberlik içinde hep beraber çözüm geliştirmeye devam edeceğiz.

Sektörümüzün gurur projesi IPRU’ya da ayrı bir paragraf açmak istiyorum. IPRU’ya neden sektörümüzün gurur projesi diyoruz? Sanırım kuruluş deklarasyonundaki ve genel kurulundaki fotoğrafa bakmak bile yeterli bir cevap olacaktır. Bütün dünyadaki karayolu yolcu taşımacılarını kapsamak üzere yola çıkan ve Türkiye merkezli kurulan ilk mesleki kuruluş olan IPRU elbette ki hem sektörümüzün hem de ülkemizin gururudur. Geçtiğimiz hafta, IPRU İcra Kurulu toplantısını gerçekleştirdik.  Genel Başkanımız Sayın Fatih Tamay, 1 Ocak 2016 tarihinden bugüne kadar yapılan çalışmaları ve önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaları icra kurulu üyeleri ile istişare etti. 6 yeni üye ülkenin daha IPRU’ya katılması için faaliyetler sürdürülüyor. Mayıs ayı içinde de genel kurul yapılması planlanıyor.  IPRU’ya bütün sektör daha fazla sahip çıkmalıdır. Sadece işletmeci firmaları kast etmiyorum, üretici firmaları da kast ediyorum.  Sektörümüzü daha iyi yerlere getirmek istiyorsak uluslararası alanda da mutlaka etkin olmalıyız. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR