AKLIN YOLU BAYRAMPAŞA

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • AKLIN YOLU BAYRAMPAŞA

Aklın yolu Bayrampaşa

Bayrampaşa’daki İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın, 2019 yılından sonraki geleceği, sadece İstanbul’daki otobüsçüleri değil, tüm Türkiye’deki otobüsçüleri yakından ilgilendiriyor. Anadolu’daki bütün şehirlerin en önemli hattı; İstanbul hattıdır. İstanbul’da yanlış yerde yapılacak bir otogar tüm sektörü felç eder.

Geçtiğimiz hafta,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanı Sayın Yunus Emre Ayözen’i ziyaret ettik. Toplantımızın en önemli gündem maddesi İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ydı. Bildiğiniz gibi 1994 yılında, açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın, 2019 yılında yap-işlet-devret sözleşmesi bitiyor. Sektörümüzün talebi, 2019 yılından sonrada mevcut Otogar’da devam etmek. Otogarların inşa edilmesinde birinci mantık, yolcunun erişimi açısından rahat olmasıdır. Bayrampaşa’daki, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, raylı sistem ve entegrasyon imkanlarıyla biçilmiş kaftan olma özelliği taşıyor. Bağlantı yollarıyla da otobüslerimiz için ideal noktada. İstanbul trafiğine olumsuz bir durumu da yok. Üstelik yapılacak rehabilite çalışmasıyla bugünkünden daha iyi bir konuma da erişeceği kesin. O zaman bu konuda izlenilmesi gereken tutum önyargısız olmak ve sağduyulu davranmaktır. Asya Yakası’nda merkezi bir otogara ihtiyaç var fakat Avrupa Yakası’nda merkezi otogar işlevini İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı sürdürebilecek durumda.

Diğer taraftan otogarlar konusunda Anadolu’nun bazı şehirlerinde çok büyük yanlışlar yapıldı. Sektörden görüş almadan yeni otogarlar yaptılar, otogarları şehirdışına attılar, hem firmalar hem de yolcular mağdur oldu. Milli servet heba edildi. Bizim arzumuz, aynı yanlış İstanbul’da da tekrar edilmesin. Kötü misal emsal olmasın. Gelin, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı için ne yapılması gerekiyorsa yapalım. Sektörümüz,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda olumlu bir adım bekliyor. Biz de TOFED olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Diyalog ve işbirliği kanallarımız her zaman açık. Sektörümüz için ne yapılması gerekiyorsa yaparız.  Yunus Emre Bey, yakın bir dönemde, şehirlerarası otobüsçülük sektörüyle bir çalıştay gerçekleştireceklerini söyledi. Çalıştaya da TOFED olarak destek vermeye hazırız. Öyle inanıyorum, bu konular orada daha derinlemesine konuşulacak.

Bir diğer önemli konu;  Karayolu Taşıma Yönetmeliği Taslağı. TOFED’de oluşturduğumuz komisyon, yönetmelik taslağını titiz bir şekilde inceledi. Taslak ile ilgili sektörümüzün görüş ve önerilerini Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne sunacağız. İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda açılacak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü İrtibat Bürosu ile ilgili de önemli bir gelişme yaşanacak. Önümüzdeki günlerde, bununla ilgili anlaşmayı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile imzalayacağız. İnşallah sektör mensuplarımız, TOFED vasıtasıyla,  önemli bir hizmete daha kavuşmuş olacak.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR