YENİ YÖNETMELİĞE DOĞRU

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • YENİ YÖNETMELİĞE DOĞRU

Yeni yönetmeliğe doğru

Sektörümüzün heyecanla beklediği Karayolu Taşıma Yönetmeliği Taslağı geçtiğimiz hafta, yayınlandı. Genel hatlarıyla baktığımızda olumlu bulduk. Şubat ayında, İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz çalıştayda aktardığımız görüş ve önerilerin de dikkate alındığını gördük.  Çalıştayın amacına ulaştığını ve verimli olduğunu bir kez daha müşahede ettik.

Şimdi önümüzde yeni bir süreç var. Yönetmelik taslağı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı ve sektörden görüş ve öneriler bekleniyor. Elbette ki, bu yeni süreçte de sektörün çatı sivil toplum kuruluşu TOFED olarak gerekli çalışmalarımızı yapacağız,  ilave görüş ve önerilerimizi sunacağız. Nitekim geçen hafta ilk toplantımızı firma temsilcileriyle gerçekleştirdik. Toplantıya katılan firma temsilcilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Yönetmelik taslağı konusunda, TOFED bünyesinde hemen bir komisyon oluşturduk. Komisyonda firma temsilcileri görev alıyorlar. Komisyon, bu hafta (Pazartesi) ilk toplantısını gerçekleştiriyor. Öyle inanıyorum ki,  bu süreçte komisyon da önemli bir yol gösterici olacak, ortak akıl ürünü olarak görüş ve önerilerini hazırlayacak.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin yenilenmesi sektörümüz için çok önemli. Çünkü yeni yönetmelik sektörümüzü 2023 yılına taşıyacak, önümüzdeki 25 yılın da vizyonunu gösterecek. Sadece günümüzün ihtiyaçlarını karşılayan bir yönetmelik değil, yarınlarımızı da şekillendiren bir yeni yönetmeliğe ihtiyacımız var. Hayat değişiyor, insanlar değişiyor, beklentiler ve ihtiyaçlar değişiyor. Değişimizin bu kadar hızlı olduğu günümüz dünyasında, sektör olarak biz de konumumuzu yeniden değerlendiriyoruz. Firmalarımız sürekli yenilik yapıyor, hizmet anlayışlarını değiştiriyor. Şöyle bir örnek vereyim, 25 yıl öncesine gidelim bugün otobüslerimizde verilen hizmetlerin; mesela koltuk arkası ekranların, ücretsiz internet hizmetlerinin kaç tanesini o zamanlarda hayal edebilirdik! Gerek rekabet gerek yolcu beklentileri sebebiyle sürekli yenilik peşindeyiz ve bu sektörümüzün çağa ayak uydurması anlamında iyi bir şey. Böyle davranmadığımız zaman kaybedenler, misyonunu tamamlayan sektörler tarafında oluruz. Havayolu, demiryolu gibi rakiplerimizden de çekinmiyoruz. Köklerimiz sağlam olduğu kadar geleceğimiz de parlak. Yeter ki aynı değişim gayreti ve çalışmasıyla işlerimize devam edelim. İşte bu bakımdan da yönetmeliğimizin yenilenmesi, günümüzün koşullarıyla uyumlu hale gelmesi büyük önem taşıyor. Sektörümüzün yeni yönetmelikten en büyük beklentisi önünü açması, geleceğine ışık tutması. Böyle olması için TOFED olarak biz de elimizden katkıyı yapacağız. Fikir ve önerilerimizin hepsi daha iyiyi daha ileriyi sağlamak için.

Bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) önemli bir toplantı gerçekleştireceğiz. İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Yunus Emre Ayözen ile görüşeceğiz. Sektörümüzün gündemindeki konuları konuşacağız. TOFED olarak tavrımız her zaman belli. Biz işbirliğinin ve beraber hareket etmenin her zaman faydalı olduğu inancındayız. Sektörümüze katkı sunacak çalışmaların içinde yer almaktan, desteklemekten hiç kaçınmadık. Sorunların her zaman diyalog ve yapıcı tutum ile çözüleceğine inanıyoruz.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR