2017 DOLU DOLU GEÇECEK

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • 2017 DOLU DOLU GEÇECEK

2017 dolu dolu geçecek

Yaklaşık 2 ay önce yepyeni bir yıla, yeni umutlarla başladık. Tabi TOFED olarak bu yıl ile ilgili planlamamızı da çok önceden yaptık ve bugüne kadar yeni fikirler yeni öneriler ekleyerek 2017 yılı için kendimizi bir rota çizdik.  TOFED yönetim kurulu üyeleri ve üye derneklerin temsilcilerinin katılımı ile 22 Şubat Çarşamba günüde olağan Merkez Yürütme Kurulu Toplantılarımızdan birini gerçekleştirdik. Bu toplantıda hem 2016 çalışmalarımız hakkında katılımcılarımızı bilgilendirdik hem de 2017 projelerimizi paylaştık, fikir alışverişinde bulunduk.

2017 yılının ilk Merkez Yürütme Kurulu Toplantısını 5 Ocak tarihinde yapmıştık. O tarihten bu yana 2017 yılının ilk hedefi olarak belirlenen Karayolu Yolcu Taşıma Mevzuatının günümüz koşullarına göre güncellenmesi konulu çalıştayı 10-11 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdik.

Bu organizasyon sektörümüz için çok umut vericiydi ve meyvelerini en yakın zamanda toplayacağımızı düşünüyorum.

22 Şubat Çarşamba günü 2017 yılının ikinci MYK’sını da düzenledik. TOFED yönetim kurulu üyeleri ve üye derneklerin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda 2016 çalışmalarımız hakkında katılımcılarımızı bilgilendirirken, 2017 rotamızı da tam anlamıyla çizdik.

Hepinizin malumu 2016 yılı sektörümüz ve ülkemiz için oldukça zor geçti. Dolayısıyla 2017’den beklentilerimiz çok büyük. TOFED olarak sektörümüzün sorunlarını tespit etmek, çözüm bekleyen konularda elimizden geleni yapmak her zaman asli görevimizdir. Bu sebeple 2017 yılında sorunların çözümü için konunun muhataplarını tek tek belirledik. Yeni yılda Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık,  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı  başta olmak üzere, diğer bakanlıklar, İstanbul valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UDH Bakanlığı İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü, İTO, TOBB nezdinde  IPRU, TOSEV ve TOFED üye dernekleri için çeşitli girişimlerimiz olacak.

Öncelikle Ulaştırma Bakanlığı’ndan taleplerimizden söz etmek istiyorum. F1 ve F2 Belgelerinin (F) Belgesi adı altında birleştirilmesi ve F belgeli acentelere uçak bilet düzenleme yetkisinin verilmesi, şehirlerarası yolcu taşımalarında terminal kullanma zorunluluğu uygulama sorunlarının çözümü, taşıtların sadece bir yetki belgesine kayıtlı olma zorunluluğunun kaldırılması, karayolu yolcu taşımacılığında zorunlu sigortalar ve manevi tazminat sorunun çözümü, tarifeli yolcu taşımalarında istihdam edilen yardımcı personellerin sertifikalandırılması, TOFED’e yönetmelikle belirtilen bir kısım yetkilerin devredilmesi, yolcu terminallerin yer seçimi ve işletilmesinde belediyelerin karar alma süreçlerinde tek yetkili kurum olmaktan çıkarılması ile uluslararası yolcu taşımacılığı mevzuat ve uygulama sorunlarının görüşülmesi gibi konular Ulaştırma Bakanlığı nezdinde yapılacak çalışmalarımızı ve taleplerimizi oluşturacak.

TOFED Akademi, TOFED Sigorta ve Shell kart gibi ticari projeler hakkında gelişmeleri de değerlendirdiğimiz bu MYK sonrası yeni projeler için de kolları sıvadık. Yenikapı-Yalova, Yenikapı-Mudanya, Eskihisar-Topçular gibi feribot geçişlerinden otobüslerin daha ekonomik bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla İDO yönetimi ile görüştük. Projenin çerçevesi henüz net değil. Konu netliğe kavuştuğunda sizlere de müjdesini vermekten mutluluk duyacağım.

Kısaca 2017 hedeflerimiz böyle. Bizi uzun bir maraton bekliyor. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağımıza hiç kuşkunuz olmasın. Tabi burada tüm sektörümüzün de desteğine ihtiyacımız olduğu aşikar. Ancak bir arada olabilirsek sorunlarımızı daha kolay çözüme kavuşturabiliriz.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR