2016'YI DEV ULAŞIM YATIRIMLARI İLE UĞURLADIK

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • 2016'YI DEV ULAŞIM YATIRIMLARI İLE UĞURLADIK

2016’yı dev ulaşım yatırımları ile uğurladık

Bir yılı daha geride bıraktık. 2016 yılı 15 Temmuz darbe girişimi ve terör saldırıları gibi önemli toplumsal olaylar ile hatırlanacak olsa da, aslında ulaştırma alanında çok önemli yatırımların hizmete alındığı bir yıl olarak tarihte yerini aldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım önderliğindeki kadrolar yol, köprü, tünel gibi pek çok önemli yatırımı milletimize kazandırdı.

2016’yı uğurladık, 2017’ye merhaba dedik. Yeni umutlarla karşıladığımız bu yıl da her şeyin, herkesin gönlünce olmasını temenni ediyorum. İnşallah 2017 toplum olarak huzur ve barışa eriştiğimiz bir yıl olsun.

2017 için iyi dileklerde bulunmaktan başka bir şey elimizden şimdilik gelmiyor ama geride bıraktığımız yıl Türkiye açısından oldukça önemli bir yıl olarak tarihe geçti. Her şey rutin seyrinde giderken 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’nin bütün dengelerini alt üst etti.

2016 asıl olarak 15 Temmuz darbe girişimi ile hatırlanacak olsa da biz şehirlerarası yolcu taşımacıları için çok çok önemli ulaşım yatırımlarının art arda hayata geçtiği yıl olarak da hatırlanacaktır.

Bu bağlamda önce 30 Haziran 2016’da Osmangazi Köprüsü açıldı. İstanbul-İzmir arası ulaşım mesafesini 9 saatten 3,5 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli ayağı Osmangazi Köprüsü’nün açılması biz yolcu taşımacıları için mesafeleri kısaltması açısından çok çok önemliydi.

Ardından 26 Ağustos tarihinde bu kez İstanbul’un 3. Köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete alındı. YSS Köprüsü biz otobüsçüler için tek ve zorunlu güzergah olarak belirlendi. Yolculuk süresini uzatması ve maliyetleri bu nedenle artırması açısından sektörümüzü olumsuz etkileyen YSS Köprüsü’nün yanı sıra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü de kullanabilmemiz için girişimlerde bulunduk. Bu çabalarımıza 2017’de devam edeceğiz.

İki kıtanın en kısa yolu olarak adlandırabileceğimiz Avrasya Tüneli de 2016’da devreye giren en önemli ulaşım yatırımlarından. Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştiren tünel, İstanbul trafiğinin rahatlaması açısından büyük önem taşıyor.

Yıl bitmeden ise İç Anadolu’yu Batı Karadeniz’e bağlayacak Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli açıldı. Ilgaz Dağı yolunun 35 dakikalık geçiş süresini 8 dakikaya indiren tünel, söz konusu iki bölgenin ulaşımı açısından hayati öneme haiz.

Bir çırpıda saydığımız bu dev yatırımlar Türkiye’nin büyüklüğünü gösterdiği gibi, siyasi istikrarın da ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Yeni yılda ise neler olup biteceğini, hangi gelişmelerin yaşanacağını hep beraber göreceğiz.

Nice mutlu yıllara…

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR