BU HAFTA YİnE ÇOK YOĞUN GÜNLER GEÇİRDİK

  • Anasayfa
  • Köşe Yazısı
  • BU HAFTA YİnE ÇOK YOĞUN GÜNLER GEÇİRDİK

Bu hafta yine çok yoğun günler geçirdik.

Ankara temaslarımızın yanı sıra yine birçok toplantı gerçekleştirerek sorunlarımıza çözüm aradık. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan ve 2005 yılında kurulan İSPARK’ın Genel Müdürü Nurettin Korkut ile görüştük. Hepinizin kulağına gelmiştir; otogarın Tayakadın tarafına taşınacağı gibi söylentiler var. Otogarın Bayrampaşa’dan taşınmaması için her türlü girişimde bulunmaya devam edeceğiz. İSPARK ile görüşmemizin ana sebebi buydu. Toplantımız oldukça verimli geçti, birlikte çalışabileceğimiz yönünde çok güzel sinyaller aldık.

Geçtiğimiz hafta Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, UND genel kurulunda TIR’ların artık yurt dışına çıkışlarda 900 litre ÖTV’siz mazot alabileceği müjdesini verdi. TIR’lar için getirilen bu uygulamanın en kısa zamanda biz otobüsçüler için uygulanması da bir başka talebimizdir. 8 Mart Çarşamba günü bir Ankara  programımız oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Şaban Atlas’ı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Sayın Saim İlçioğlu’nu, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Nurhan Tüfekçioğlu’nu, Daire Başkanı Sayın Mahmut Gürses’i makamlarında ziyaret ettik. Gündemimizde yeni mevzuat için yapılan çalışmalar vardı, bu kapsamda geçtiğimiz ay İstanbul’da, gerçekleştirilen çalıştay için teşekkür ettik. Çalıştaydaki önerilerimizle ilgili, bürokratların olumlu bir tutum içinde olması, birçoğunun makul bulunması sektörümüz adına bizleri memnun etti. Türkiye-Sırbistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı’na da katılım gösterdik. Sırbistan Karayolu Taşımacıları Derneği’nin de üyesi olduğu, IPRU’nun yaptığı çalışmalar da toplantıda gündeme geldi. Hem Türkiye, hem de Sırbistan tarafı, TOFED’in öncülüğünde kurulan  IPRU’ya büyük önem veriyor.

Haftanın son günü Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner ve Ak Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Kemal Oğuz Kıdıl otogarı ve federasyonumuzu ziyaret etti. 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için evet oyu isteyen yazıcı 18 maddelik değişikliğin neler getirdiğini de anlattı.

Tabi bizlerde hazır eski bakan ve şimdi ki AK Parti Genel Başkan Yardımcısını  bulmuşken sorunlarımızı bir kez daha dile getirdik ve çözüm noktasında Yazıcı’dan destek istedik. Karayolu yolcu taşımacılarının sorunların ilk sırasında 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın taşınma tartışmaları  var. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız yukarıda da belirttiğim gibi devam ediyor ve çözülene kadar da devam edecek. Ayrıca otobüsler için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün zorunlu güzergâh olması ve 2. el otobüs ihracatında ki zorluklar da Başbakan Yardımcısına ilettiğimiz diğer konular oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanı olduğu dönemlerden bu yana karayolu yolcu taşımacılarının sıkıntılarını yakinen bildiğini ifade eden Yazıcı’dan tüm problemlerin daha iyi aktarılabilmesi için bizleri Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile bir araya getirmesini rica ettik.

Birol ÖZCAN
0 Yazısı Var

BENZER YAZILAR